Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Polowe spotkania z kukurydzą Syngenta

Autor:

Dodano:

Syngenta Polska zaprasza na polowe spotkania z kukurydzą. Nasza redakcja skorzystała z zaproszenia i odwiedziła Polanowice w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie prezentowano kilkanaście odmiana kukurydzy różnej wczesności i kierunkach użytkowania.

Spośród prezentowanych odmian najlepiej oceniano SY Talisman (FAO 220-230) na ziarno oraz kiszonkę. To mieszaniec, który jest w czołówce odmian Syngenty i jak wskazują specjaliści z firmy należy do najwyżej plonujących. Cechuje się wysokim i stabilnym plonowaniem w latach, także w warunkach stresowych, np. niedoborach wody. Syngenta poleca odmianę zarówno na wczesny, jak i opóźniony siew, ponieważ dobrze znosi stanowiska wolniej nagrzewające się wiosną. Nadaje się na wszystkie typy gleb.

SY Pandoras (FAO 240) - odmiana na ziarno wpisana do Krajowego Rejestru (KR) w 2018 r. To mieszaniec o ziarnie typu flint. Rośliny odporne są na wyleganie, cechują się wysoką zdrowotnością, mi. na grzyby rodzaju Fusarium. Odmiana polecana jest na dobre stanowiska glebowe.

SY Kardona (FAO 240) to ceniona odmiana kiszonkowa dwuliniowa, wpisana do KR w 2016 r. Charakteryzuje ją wczesne dojrzewanie kolb. Duży plon ogólny suchej masy, a plon suchej masy kolb i plon jednostek pokarmowych bardzo duży. Struktura plonu dość dobra. Wskaźnik koncentracji energii na poziomie wzorca, plon świeżej masy duży. Wysokość roślin średnia. Wczesny wigor roślin w początkowej fazie wegetacji dość dobry. Średnia odporność na głownie kukurydzy. Strawność roślin – średnia.

Syngenta dotychczas nie skupiała się na odmianach o ziarnie typu dent, jednak zamierza to zmienić. Odmianami w tym typie ziarna proponowanymi przez firmę są m.in. wysokoplonujące: SY Marimba (FAO 250) i SY Fregat (FAO 260). To nowości, z którymi Syngenta wiąże duże nadzieje.

W Polanowicach można było zobaczyć także późniejsze odmiany kukurydzy, np. SY Scorpius (FAO 280), która oferowana będzie do uprawy w rejonach południowo-wschodniej Polski.

×