Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Litewscy rolnicy sprzedają krowy do Polski

Autor:

Dodano:

Według litewskiego portalu lrt.lt niskie ceny mleka popychają właścicieli małych i średnich gospodarstw do sprzedaży krów, głównie do Polski.

W ciągu ostatniego roku jeden na ośmiu producentów mleka zamknął firmę. Niektórzy walczą też o to, by po suszy zwierzęta miały wystarczającą ilość paszy.

Koszt wyprodukowania litra mleka wynosi 0,23 euro, a mleko surowe skupowane jest po 0,21 euro. Aby pokryć różnicę, rolnicy sprzedają niektóre swoje zwierzęta rzeźnikom.

Inni zamierzają sprzedać gospodarstwa, aby uniknąć bankructwa, ponieważ przychody nie pokrywają kosztów operacyjnych. O nowych inwestycjach, nawet odtworzeniowych, nie ma mowy.

W ciągu jednego roku liczba gospodarstw mlecznych na Litwie znacznie spadła. Producenci mleka na Litwie posiadają obecnie około 250 000 krów.

Według rolników na Litwie brakuje jasnej strategii dla przemysłu mleczarskiego, a plan podwojenia produkcji mleka do 2030 r. jest mało prawdopodobny.

Cena skupu mleka na Litwie jest jedną z najniższych w UE, a mleko stanowi zaledwie jeden procent wszystkich produktów na Litwie.

Litewski minister rolnictwa obiecał producentom znalezienie sposobu na wzrost cen mleka surowego. Jednak dopóki sytuacja się nie zmieni, rolnicy grożą bojkotem najsłabiej płacącego przetwórcy mleka.

×