Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Speed Servo: jeszcze szybsze rozsiewacze Raucha

Autor:

Dodano:

Podczas targów Agro Show firma Rauch zaprezentowała działanie systemu Speed Servo, regulującego punkt dozowania nawozu i zmianę dawki w ekspresowym tempie.

Do tej pory wszyscy wykorzystywali siłowniki liniowe. Firma Rauch wprowadziła specjalny serwomechanizm do sterowania nastawą punktu dozowania oraz zmiany dawki, skracając o 2,5 raza szybkość reakcji rozsiewacza w porównaniu do rozwiązania z siłownikiem liniowym.

- Przypominam, że rozwiązanie, którym dysponowaliśmy do tej pory było i tak najszybsze na rynku. Teraz jesteśmy 2,5 raza szybsi od naszego poprzedniego rozwiązania właśnie dzięki zastosowania serwomechanizmu. Serwomechanizm to prosty układ 4. siłowników hydraulicznych. Dwa czarne u góry służą do nastawy punktu dozowania, czyli odpowiadają za punkt padania granul na tarcze wysiewające. Następne dwa siłowniki po prawej i po lewej stronie służą do zmiany dawki, czyli sterują przysłoną - tłumaczy Ireneusz Dobrowolski, kierownik sprzedaży w firmie Kuhn Maszyny Rolnicze.

Dzieje się to tak szybko dlatego, że mamy do przeniesienia tylko napęd obrotu osi. Osie poruszają się bardzo szybko w porównaniu do reakcji siłownika liniowego i przenoszą na zasadzie prostych dźwigni ten moment na zasuwy lub na tarcze, dlatego jesteśmy w stanie zaproponować jeszcze wydajniejszy rozsiewacz w topowej wersji Axis H EMC - kontynuuje.

Zmienił się również system ważenia EMC; początkowo działał on dzięki czujnikom mierzącym ciśnienie oleju w układzie hydraulicznym. Dzięki temu komputer mógł obliczyć, ile nawozu spada w danej minucie na tarcze wysiewające. Rozwiązanie miało jednak swoje wady, np. niedoskonałą szybkość reakcji oraz czynnik oleju, którego właściwości zmieniają się chociażby pod wpływem działania temperatury. 

- Obecnie system wykorzystuje specjalne czujniki elektrostrykcyjne na osi napędowej tarczy wysiewającej; dzięki nim wyeliminowano wady poprzedniego systemu. Czujniki są bezobsługowe, działają natychmiastowo a ich konstrukcja sprawia, że są praktycznie bezawaryjnie - wyjaśnia Ireneusz Dobrowolski.

×