Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jesienna ochrona rzepaku – regulacja i zabieg fungicydowy

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Basf

Dodano: 23-09-2019 08:19

Jesienna ochrona rzepaku obejmuje regulację wzrostu roślin oraz ochronę fungicydową. Aby uzyskać równomierne dojrzewanie roślin na plantacji bardzo ważne jest skracanie rzepaku. Również ochrona fungicydowa rzepaku jesienią jest koniecznością. Rośliny w tym czasie mogą być porażane przez wiele gatunków grzybów, przez co o wiele gorzej zimują, a po wznowieniu wegetacji wydają niższe plony. Jaki środek zastosować, aby uchronić rzepak przed nadmiernym wzrostem i jednocześnie zapewnić skuteczną ochronę przed chorobami?

Skracanie rzepaku zapewni równomierne dojrzewanie roślin

Przyczyn nierównomiernego dojrzewania rzepaku jest wiele. Nierównomierne dojrzewanie może być następstwem nieuregulowanych stosunków powietrzno-wodnych gleby, a także obecnością mozaiki glebowej. Rzepak może również dojrzewać nierównomiernie w wyniku pojawiających się pod koniec wegetacji opadów po okresach długotrwałej suszy. Jednym ze sposobów na uzyskanie równomiernego dojrzewania roślin jest skracanie rzepaku. Zabieg ten ma na celu zmianę pokroju roślin poprzez zahamowanie wzrostu pędu głównego oraz stymulację rozwoju pędów bocznych roślin. Wykonanie go przed zimą spowoduje, że rozeta liściowa stanie się bardziej zwarta, a dalszy wzrost części nadziemnych roślin powiązany będzie z rozwojem silnego systemu korzeniowego.  

Termin wykonania zabiegu skracania rzepaku to klucz do sukcesu

Nadmierny rozwój liści rzepaku może negatywnie wpływać na rozwój systemu korzeniowego roślin. Zbyt wysoka i bujna rozeta liściowa powoduje również nadmierne wyniesienie szyjki korzeniowej. Decydując się na skracanie rzepaku, warto zwrócić uwagę na termin, w którym zabieg ma zostać wykonany. Skracanie najlepiej przeprowadzić w momencie, kiedy rośliny wytworzą minimalnie od 4 do 6 liści właściwych. Maksymalna liczba nie powinna przekraczać 8 liści właściwych. Liczba zabiegów, jakie należy wykonać, w dużej mierze uzależniona jest od warunków atmosferycznych. W przypadku utrzymujących się jesienią wysokich temperatur skracanie należy przeprowadzić 2-krotnie. Zbyt wczesne wykonanie zabiegu może wpłynąć negatywnie na masę tysiąca nasion, a także na jakość oleju. Pożądane efekty można uzyskać, stosując fungicydy dwuskładnikowe. W praktyce zabieg skracania stanowi najczęściej połączenie ochrony fungicydowej z regulacją wzrostu rzepaku.

Rekomendowany przez Zbigniewa Ziejewskiego:

 

Caryx® 240 SL reguluje wzrost i zwalcza choroby rzepaku

Fungicyd Caryx® 240 SL stworzony został z myślą o ochronie rzepaku. Zawiera w sobie innowacyjną kombinację dwóch substancji czynnych – metkonazolu i chlorku mepikwatu. Dzięki obecności tych dwóch substancji czynnych możliwe jest ograniczenie nadmiernego wzrostu roślin poprzez ograniczanie biosyntezy giberelin (odpowiedzialnych za wzrost wydłużeniowy rzepaku), a jednocześnie – zahamowanie rozwoju patogenów grzybowych suchej zgnilizny kapustnych, czerni krzyżowych oraz szarej pleśni. Środek działa skutecznie w temperaturze już od 5°C, zarówno jesienią, jak i wiosną. Fungicyd Caryx® 240 SL po zastosowaniu wytwarza specjalną powłokę, dzięki czemu dociera do trudno dostępnych części roślin. Powstała powłoka sprawia, że środek jest odporny na zmywanie przez deszcz oraz znacznie szybciej wchłania się przez liście. Dzięki niepowtarzalnej kombinacji składników preparat ma korzystny wpływ na zdrowie i kondycję oraz na równomierne dojrzewanie roślin. Ponadto wpływa korzystnie na rozwój systemu korzeniowego rzepaku i zwiększa jego odporność na mróz.

 

×