Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Morawiecki: zrównanie dopłat dla rolników jest realne

Autor:

Dodano:

- Zrównanie dopłat dla rolników jest realne, jesteśmy pełnoprawnym krajem członkowskim i czas najwyższy zakończyć to dyskryminujące różnicowanie - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu pytany, czy PiS uważa, że możliwe jest zrównanie dopłat dla rolników do europejskiego poziomu odpowiedział twierdząca.

- Sprawą dopłat dla rolników nie zajęliśmy się miesiąc czy dwa miesiące temu. Zajmujemy się nią od początku mijającej kadencji i stąd nasze przekonanie, że to zrównanie jest realne. Nie jesteśmy "nowym" krajem UE, który musi się godzić na gorsze zasady - powiedział Morawiecki.

- Jesteśmy pełnoprawnym krajem członkowskim i czas już najwyższy zakończyć to dyskryminujące różnicowanie. Trzeba się z nami liczyć, trzeba się liczyć z naszymi partnerami z regionu. Pokazaliśmy podczas wyboru kandydata na nowego szefa Komisji Europejskiej, że nic o nas bez nas. I tak pozostanie - dodał szef rządu.

Premier podkreślił, że z nową szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen rozmawia "co kilka dni", a propozycja teki komisarza ds. rolnictwa to "wyraz uznania" dla Polski oraz "przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej czy szerzej z Trójmorza".

Polskim kandydatem na komisarza ds. rolnictwa w nowej KE jest Janusz Wojciechowski. Natomiast kwestia zrównania dopłat dla rolników to jedna z zapowiedzi PiS przedstawiona przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji wyborczej w Lublinie.

×