Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Hiszpania: Całkowite starty na ponad 56 tys. ha upraw

Autor:

Dodano:

Hiszpańskie Stowarzyszenie Młodych Rolników Asaja przedstawiło pierwsze konkretne oszacowanie szkód po wrześniowych ciężkich burzach z ekstremalnymi opadami we wschodniej i południowo-wschodniej Hiszpanii.

Jak poinformowało Stowarzyszenie Asaja, na obszarze uprawnym o powierzchni 56 060 ha odnotowano całkowitą stratę. Według obliczeń doprowadzi to do utraty dochodu rolników w wysokości 305 milionów euro. Ponadto eksporterzy ponieśli straty w wysokości 245 milionów euro. W związku z tym straty w sektorze rolnym wynoszą około 550 milionów.

Należałoby jeszcze dodać szkody, które powstały w infrastrukturze rolniczej. W samej uprawie warzyw Asaja oszacowało koszty na 139 milionów euro, a owoców cytrusowych na 78 milionów euro.

W związku z sytuacją w rolnictwie Asaja wezwało rząd centralny do zapewnienia rolnikom natychmiastowego wsparcia w płynności finansowej. W przeciwnym razie wielu rolników będzie zmuszonych porzucić swoją działalność, a dotknięte stratami uprawy musiałyby zostać ogłoszone obszarem katastrofy. Ogólnie rzecz biorąc, rolnictwo potrzebuje 500 milionów euro na nadzwyczajną pomoc rządową. Asaja uważa, że w przeciwnym razie zmiana pokoleniowa i ciągłość działalności rolniczej na dotkniętych regionach są zagrożone.

Prowincje Murcja, Alicante i Walencja, a także Alemería, Málaga i Granada zostały szczególnie dotknięte silnymi burzami z ekstremalnymi opadami we wschodniej i południowo-wschodniej Hiszpanii. Burze nawiedziły te regiony 11 września. Według niektórych meteorologów gdzieniegdzie w ciągu 15 godzin spadło ponad 600 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Hiszpański minister rolnictwa poprosił, by rolnicy określili zakres szkód w uprawach, pogłowiu zwierząt gospodarskich i infrastrukturze, a następnie rząd podejmie możliwe środki zaradcze.

×