Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rolnik zapłacił za trzy maszyny, lecz żadnej nie dostał

Autor: Grzegorz Tomczyk

Dodano: 26-09-2019 12:25

Policjanci zatrzymali dwóch oszustów, którzy oszukali pewnego rolnika z Wielkopolski na kwotę ponad 400 tysięcy złotych. Sprzedali mu „wirtualne” maszyny.

Rolnik z gminy Połajewo w powiecie czarnkowskim zapłacił oszustom 415 tys. zł za przyczepę, ciągnik i kombajn, których nigdy mu nie dostarczono. Zatrzymani mężczyźni w wieku 32 i 37 lat odpowiedzą za oszustwo i doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Jak informuje KPP w Czarnkowie, już usłyszeli zarzuty prokuratury.

Sprawa ma swój początek w czerwcu br., kiedy to do policjantów z czarnkowskiej komendy zgłosił się rolnik z zawiadomieniem, że został oszukany przy zakupie maszyn. Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzany 32-letni mieszkaniec powiatu obornickiego, będąc współwłaścicielem firmy zajmującej się sprzedażą, zaproponował rolnikowi zakup przyczepy rolniczej. Gospodarz wpłacił zadatek w wysokości 37 tys. zł, lecz nie otrzymał ani zamówionego towaru, ani zwrotu pieniędzy.

Oszustowi udało się jednak i rozwiać obawy kupca i naciągnąć go na kolejne zakupy maszyn w okazyjnych cenach. Zaoferował pokrzywdzonemu swoje pośrednictwo w nabyciu kombajnu i ciągnika rolniczego za kwotę ponad 378 tys. zł. 32-latek zawiózł rolnika do komornika, który miał dysponować tymi maszynami. Tam rolnik podpisał umowę kupna-sprzedaży, a następnie przelał całą kwotę na wskazane konto. Po umówionym terminie pokrzywdzony nie otrzymał jednak zakupionych pojazdów.

Policjanci w trakcie śledztwa ustalili, że komornik w rzeczywistości nie był komornikiem, a wynajętym przez oszusta „statystą”. To 37-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego.

Zebrane dowody pozwoliły na zatrzymanie kilka dni temu obu oszustów i przedstawienie im zarzutów. Mężczyźni złożyli wyjaśnienia i przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Prokurator zastosował wobec podejrzanych dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe. Zgodnie z kodeksem karnym grozi im kara pozbawienia wolności do 8 lat.

×