Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Agro Show 2019 - podsumowanie

Autor:

Dodano:

Jesteśmy świeżo po zakończonych targach Agro Show 2019. I choć impreza nie obfitowała może w spektakularne nowości, zwiedzający na pewno nie mieli powodów do narzekań co do wielkości prezentowanej oferty i bogatego programu wydarzeń.

W imprezie organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, która odbyła się w  dniach 19-22 września 2019 r. w Bednarach k. Poznania, swoją ofertę zaprezentowało niemal 730 wystawców z kraju i z zagranicy. W Bednarach w tym roku pojawiło się ok. 130 tys. osób, które na wystawienniczych stoiskach zajmujących ponad 130 tys. m2 zapoznać się mogli z najnowszą ofertą firm z branży rolniczej.

Te, liczby potwierdzają, że  Agro Show to ciągle największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie i prawdziwe święto branży, choć może nie tak huczne i wystawne, do czego zdążyli nas przyzwyczaić wystawcy jeszcze choćby jeszcze przed 3-4 laty. Wpływ na to ma kilka czynników. Z rozmów wystawcami wynika, że nastroje do inwestowania wśród rolników są umiarkowane. Sprzedaż maszyn w ostatnich miesiącach zmalała. Widać tutaj skutki dwuletniej suszy. Wiele osób obwinia też za obecny stan rzeczy wolno spływające do rolników środki na inwestycje z PROW.

To wszystko sprawia, że wystawców było o kilkudziesięciu mniej niż w ostatnich latach, a stoiska wielu firm mniej "wystawne" i bez różnego rodzaju show, często z udziałem celebrytów, tancerzy, akrobatów itp. Oszczędności? A może swego rodzaju dojrzałość? Spory wpływ zmniejszony udział w targach poszczególnych firm ma też zwiększona ich aktywność w organizacji własnych lub połączonych z kilkoma innymi markami własnych pokazach - bardzo lokalnych, najczęściej organizowanych na polach swoich klientów.

Mimo wszystko rolnicy chętnie przyjeżdżają na targi, śledzą ofertę producentów, porównują sprzęt, sprawdzają ceny i rozmawiają z handlowcami, chcąc być gotowi na przyszłe inwestycje. To ciągle świetne miejsce aby móc kompleksowo rozejrzeć się za interesującym sprzętem, poszukać inspiracji, nawiązać kontakty. Głód maszyn jest duży.

Jednocześnie słowa uznania należą się Polskiej Izbie Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych - za świetną organizację wydarzenia i wręcz perfekcyjne przygotowanie imprezy pod kątem przyjęcia tak licznej grupy zwiedzających i wystawców. Duże parkingi, sprawna organizacja ruchu - tak że dojazdy odbywały się zazwyczaj niemal bez korków, zabezpieczenie przez straż, policję i służbę zdrowia, bezprzewodowy internet, aplikacja mobilna pomocna w zwiedzaniu targów, utwardzone ciągi logistyczne, mobilny bankomat, czyste toalety, stoiska kulinarne - to naprawdę stało na najwyższym poziomie. Do tego interesujące wydarzenia, jak choćby nowa formuła pokazów polowych z trybunami dla widzów, ciekawe konferencje, np. po raz pierwszy na targach odbyło się Forum Dealerów Maszyn Rolniczych. Widać lata doświadczenia Izby.

A już teraz PIGMiUR zaprasza na kolejne imprezy w 2020 r.:

MAZURSKIE AGRO SHOW OSTRÓDA – 08-09 lutego 2020 r., Ostróda.

ZIELONE AGRO SHOW – 23-24 maja 2020 r., lotnisko Ryki-Ułęż.

AGRO SHOW – 17-20 września 2020 r., Bednary, gmina Pobiedziska.

 

 

×