Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

UE: Niemcy liderem w produkcji ziemniaków

Autor:

Dodano:

Pomimo suszy, Niemcy utrzymały w ubiegłym roku wiodącą pozycję w Unii Europejskiej pod względem produkcji ziemniaków, ze zbiorami w wysokości 8,9 mln ton. Kolejne miejsca zajęły Francja, Polska i Holandia.

Jak podała Federalna Instytucja Rolnictwa i Żywności (BLE), w sezonie gospodarczym 2017/2018 każdy obywatel niemiecki spożywał średnio 60,4 kg ziemniaków. Spożycie świeżo gotowanych ziemniaków ma tendencję do zmniejszania się, podczas gdy wzrasta spożycie gotowych produktów ziemniaczanych.

Według BLE około 27 540 gospodarstw zajmowało się uprawą ponad 250 200 hektarów ziemniaków podczas zbiorów w 2018 r., z czego ponad dwie trzecie stanowiły ziemniaki jadalne, około jednej piątej skrobiowe, a pozostałe to sadzeniaki.

Dolna Saksonia była największym krajem związkowym w uprawie ziemniaków, następnie to Bawaria i Nadrenia Północna-Westfalia. Trzy czwarte areału niemieckiego uprawy było w tych trzech krajach związkowych. Z powodu suszy wielkość zbiorów w 2018 r. spadła o 24 proc. w porównaniu z 2017 r.

Według BLE Niemcy były również liderem ekologicznej uprawy ziemniaków w Unii Europejskiej w 2018 r. Areał ten wynosił 8976 hektarów. Było to 32 proc. całkowitej powierzchni uprawy w UE wynoszącej 28 300 hektarów ziemniaków ekologicznych.

×