Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Claas z 3 srebrnymi medalami na targach Agritechnica 2019

Autor:

Dodano:

Choć do tegorocznych targów Agritechnica w Hanowerze pozostał jeszcze ponad miesiąc to już teraz poznaliśmy laureatów prestiżowych wyróżnień za innowacje. Jednym z nich jest firma Claas, która w tym roku otrzymała aż 3 srebrne medale.

Pierwszy z medali firma otrzymała za najnowszy system młócący APS Synflow Walker, który zastosowano w najnowszych kombajnach Lexion serii 5000 i 6000. Całkowicie nowy układ młócący wyposażony jest w bęben przyśpieszający 450 mm, bęben młócący 755 mm z dziesięcioma cepami oraz dodatkowy bęben separatora o średnicy 600 mm przed odrzutnikiem.

W przypadku modeli serii 6000, szerokość młocarni wynosi 1700 mm, a w modelach serii 5000, 1420 mm. Duże średnice bębnów gwarantować mają jeszcze większą powierzchnię styku bębnów z klepiskami w których kąty opasania wynoszą odpowiednio 132 stopni (bęben młócący) i 116 stopni (bęben separujący).

Powyższe cechy, wraz z synchronizacją prędkości obrotowej wszystkich bębnów, umożliwiają płynny przepływ masy żniwnej. Masa żniwna przepływa nie tylko płynie, ale również prostoliniowo, zapewniając niskie zużycie paliwa. Cały system omłotowo-separujący umożliwia jak zapewnia producent wzrost wydajności o nawet do 25 proc.

Z kolei w celu szybkiego dostosowania maszyny do wszelkich rodzajów upraw i warunków pracy, wszystkie klepiska są regulowane hydraulicznie z kabiny za pomocą CEBIS. System ochrony przed przeciążeniem zapewniać ma zaś ochronę przed zablokowaniem układu omłotowego. Wychylny domłacający segment klepiska przed bębnem młócącym może natomiast być aktywowany z kabiny, co pozwala na precyzyjną kontrolę pracy młocarni, np. w celu skutecznego omłotu jęczmienia.

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych parametrów jednostki młócącej, ten segment jest sterowany przez Cemos Automatic. Wszystkie klepiska są łatwo dostępne i w razie potrzeby można je z łatwością wymienić.

Drugi srebrny medal przyznano natomiast za system Cemos Auto Chopping, który pozwalać ma optymalizację pracy kombajnu jednocześnie redukując zużycie paliwa. Podczas omłotu, system w sposób ciągły określa wilgotność i ilość słomy, a także automatycznie dostosowuje pozycje przeciwostrzy i fragmentu dna w rozdrabniaczu słomy do aktualnych warunków.

Pozwala to wg. producenta zaoszczędzić nawet do 10 proc. oleju napędowego. Korzystając z terminala CEBIS operator określa czy chce pracować z zachowaniem najwyższej jakości sieczki, czy też z najwyższą wydajnością.

Ostatnie, 3. w tym roku srebro firma Claas otrzymała natomiast za system Cemos Auto Performance w najnowszej serii sieczkarni Jaguar, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie ustawionej prędkości silnika na stałym poziomie, przy jednoczesnej regulacji mocy i prędkości jazdy.

Wraz ze wzrostem masy plonów, najpierw wzrasta moc silnika, a następnie prędkość jazdy. Jeśli masa roślin jest mniejsza, moc silnika jest automatycznie redukowana. Pozwala to utrzymać stałą prędkość obrotową silnika i eliminuje nagłe zmiany obciążenia.

W ten sposób uzyskuje się równomierny przepływ materiału przy zachowaniu wysokiej niezawodności działania i niższym zużyciu paliwa. Innowacja sprawdzić się ma szczególnie w trudnych warunkach zbioru, pozwalając operatorowi skupić się na pozostałych czynnościach obsługowych.

×