Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Isaria Pro Compact: nowe kompaktowe sensory do pomiaru zawartości azotu w roślinach

Autor: Karol Wieteska

Dodano: 06-10-2019 17:21

Czujniki do pomiaru zawartości azotu w roślinach odgrywają coraz większą rolę we współczesnym rolnictwie, gdyż maksymalizują one potencjał wydajności lepiej niż konwencjonalne metody. Z tego też powodu firma Fritzmeier, zaprezentowała bardziej kompaktową i przystępną cenowo alternatywę dla swojego flagowego systemu Isaria Pro Active.

Ze względu na to, że technologia stosowana we wcześniejszym modelu (Isaria Pro Active) była opłacalna tylko pod warunkiem, że zastosowano ją na powierzchni 200 lub więcej hektarów, niemiecka firma Fritzmeier Umwelttechnik wprowadziła niedawno do swojej oferty, bardziej kompaktowy i przystępny cenowo system Isaria Pro Compact, który sprawdzić się ma w przypadku mniejszych gospodarstw.

Nowy czujnik Isaria Pro Compact został opracowany do użytku w świetle dziennym. Składa się on z dwóch czujników mocowanych do kabiny ciągnika, zwykle do ramion lusterek. Zamontowany natomiast na dachu czujnik odniesienia, który mierzy padające światło, stanowi integralną część systemu. System jest zgodny z Isobus, ale dostępne są także rozwiązania umożliwiające kombinacje bez kompatybilności z Isobus.

Jak informują przedstawiciele firmy, oprócz zapewnienia dobrej funkcjonalności w terenie, inżynierowie ds. rozwoju skupili się na łatwości użytkowania. Podobnie jak w przypadku bardziej zaawansowanego czujnika roślin Isaria Pro Active, model Pro Compact daje kierowcy ciągnika możliwość zastosowania sprawdzonego trybu jednopunktowego z automatyczną kalibracją.

Umożliwia mu to rozpoczęcie pracy natychmiast po wejściu na pole uprawne i aktywacji kalibracji. Na przykład w przypadku pszenicy ozimej system mierzy biomasę i dostarczanie składników odżywczych do uprawy. Precyzyjnie określa i kontroluje ilości nawozów, które należy stosować na podstawie tych parametrów.

Istotną kwestią jest także możliwość transferu wszystkich danych zebranych podczas pracy na komputer i wygodnej analizy. Służy do tego internetowy program Isaria Connect. Oprogramowanie pozwala również użytkownikowi tworzyć kompletne zadania nawożenia dla określonego pola w domu na komputerze, a następnie przesyłać je do terminala Isobus ciągnika.

Na koniec nie można nie wspomnieć o cenie, która na rynku niemieckim zaczynać się ma od 12 tys. euro netto.

×