Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wzrósł chiński import produktów rolnych

Autor:

Dodano:

Wybuch afrykańskiego pomoru świń (ASF) i spór handlowy w USA doprowadziły do ​​poważnych zmian w chińskim imporcie rolnym w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku.

Z powodu konfliktu taryfowego sprowadzono mniej soi i zbóż. Natomiast import produktów mięsnych, mlecznych i akwakultury gwałtownie wzrósł, aby wypełnić lukę białkową z powodu szalejącej ASF. 

Według statystyk celnych importerzy chińscy wydali na żywność prawie 97,5 miliarda dolarów amerykańskich. Było to o 4,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Przede wszystkim wzrósł import mięsa o około jedną trzecią do 3,79 miliona ton w porównaniu z takim samym okresem poprzedniego roku.

Wzrost wartościowy to ponad 11 miliardów dolarów. Było to o 46 proc. więcej niż w okresie od stycznia do sierpnia 2018 r. Pod względem wielkości import wołowiny wzrósł o 54 proc. do 980 300 ton. Import wieprzowiny z wyłączeniem produktów ubocznych wzrósł o 40 proc. do 1,16 mln ton. Ponadto wprowadzono znacznie więcej drobiu i baraniny.

Import produktów mlecznych wzrósł o 10,5 proc. do 2,08 miliona ton, za co zapłacono około 8 miliardów dolarów. Z tej sumy 5,7 miliarda dolarów stanowiło mleko w proszku, którego import wzrósł o ponad 20 proc. do 965 100 ton.

Inne towary importowane w większych ilościach niż poprzednio to owoce, orzechy, produkty akwakultury i oleje jadalne.

W przypadku soi konsekwencje sporu handlowego z USA spowodowały, że łączna wielkość jej importu spadła o 9,2 proc. do 56,3 mln ton od pierwszych ośmiu miesięcy 2018 r. Z powodu niższych cen wartość importu zmniejszyła się jeszcze bardziej, bo o 15,7 proc. do 22,6 miliardów dolarów.

Ponadto Chiny kupowały na rynku światowym mniej pszenicy, jęczmienia, manioku, ryżu i sorgo. Tylko import kukurydzy nieznacznie wzrósł.

×