Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ceny tuczników wysokie i stabilne

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 08-10-2019 11:37

Kolejny tydzień z rzędu nie obserwujemy większych zmian cen żywca wieprzowego. Co istotne, utrzymują się one na poziomie zapewniającym rolnikom opłacalność produkcji.

Początek jesieni - zarówno tej kalendarzowej, jak i klimatycznej, nie przyniósł spodziewanych obniżek cen skupu tuczników. Od dobrych kilku tygodni utrzymują się one na stabilnym i co najważniejsze wysokim poziomie.

>>>>> Czytaj więcej: Jaka będzie przyszłość rynku trzody chlewnej?

Rewolucji nie przyniósł także ten tydzień. W porównaniu z danymi sprzed siedmiu dni nie zaobserwowaliśmy praktycznie żadnych zmian poziomu cen skupu tuczników. Tak jak przed tygodniem za żywiec wieprzowy krajowe skupy płacą średnio 5,60 zł netto za kilogram (stawki od 5,20 do 6 zł), zaś średnia cena skupu półtusz w klasie E wynosi obecnie 7,20 zł netto za kilogram (stawki od 6,80 do 7,50 zł).

Co ważniejsze, nic nie wskazuje również na to, że najbliższe tygodnie miałyby przynieść obniżki cen. Jak czytamy w komentarzu Aleksandra Dargiewicza z Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, sezonowy wzrost podaży żywca w krajach UE faktycznie występuje, jednak jest on wyraźnie niższy niż przed rokiem. Jednocześnie spadek produkcji wieprzowiny w Unii Europejskiej, oraz wysoki eksport mięsa na rynki trzecie sprzyjają stabilizacji cen.

Temat opłacalności chowu trzody i funkcjonowaniu na dzisiejszym rynku poruszymy podczas tegorocznej edycji konferencji "Narodowe Wyzwania w Rolnictwie", która odbędzie się już 7 listopada w Warszawie. Udział w spotkaniu jak zawsze jest bezpłatny, zarejestruj się już dziś!

×