Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Parlament UE chce ograniczyć import mięsa drobiowego z Ukrainy

Autor:

Dodano:

Unia Europejska chce powstrzymać gwałtowny wzrost importu mięsa drobiowego z Ukrainy. Ukraina znalazła lukę w umowie handlowej z UE i dostarcza duże ilości niektórych produktów drobiowych do krajów unijnych bez cła.

Przede wszystkim dotyczy to mięsa z piersi z kawałkiem kości, która jest usuwana po imporcie. Wiosną przyznano Ukrainie kontyngent importowy w wysokości ponad 50 tys. ton rocznie. Teraz większość posłów Parlamentu Europejskiego w komisji rolnictwa również poparła tę zasadę.

Wyrażono jednak pewne obawy. Pomimo kwoty importowej, niektórzy posłowie do PE chcą wprowadzić klauzulę ochronną, aby chronić producentów drobiu w UE przed tanim importem z Ukrainy. Członkowie frakcji „Tożsamość i demokracja” odrzucają koncesję. John Clarke z KE uważa, że luka w systemie importowym z Ukrainy musi zostać zlikwidowana. 50 tys. ton dodatkowego mięsa drobiowego to nie jest mało, ale wielkość jest uzasadniona wobec całkowitego przywozu do UE w wysokości 800 tys. ton i wywozu w wysokości 1,7 mln ton. Ponadto w nadchodzących latach Ukraina przyjmie wszystkie unijne normy weterynaryjne i dotyczące dobrostanu zwierząt w produkcji mięsa drobiowego, zapewniając w przyszłości uczciwą konkurencję.

×