Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Masowe wymieranie pszczół w Rosji

Autor:

Dodano:

W tym roku rosyjscy pszczelarze narzekają, że masowo giną pszczoły. Powodów jest wiele.

Według szacunków rosyjskiego rządu do końca lipca zginęło ponad 39 600 rodzin pszczelich. Nieoficjalnie jeszcze więcej.

Jedną z przyczyn jest roztocz Varroa, który powodując warrozę prowadzi do śmierci czerwi. Rosyjscy pszczelarze uważają również niektóre działania rolników za zagrożenie dla swoich pszczół.

Pszczelarze twierdzą, że w tym roku zastosowano nowy pestycyd w dużych dawkach, który zabija wszystko. Według biologów problem polega na tym, że w Rosji większość pestycydów pochodzi z zagranicy. Nie ma też ścisłej kontroli ich zakupów, więc pestycydy są kupowane tam, gdzie jest taniej.

Oficjalnie ponad 25 obszarów kraju zostało szczególnie dotkniętych śmiertelnością pszczół. Najbardziej ucierpiały południowe i środkowe regiony Rosji, czyli obszary intensywnego rolnictwa.

Eksperci uważają, że zbiory miodu były tym razem niższe, mówi się nawet o 20-procentowym spadku. Według statystyk każdego roku w całej Rosji produkuje się około 100 tys. ton miodu - dużo, ale w żadnym wypadku nie na tyle, by zbliżyć się do produkcji Chin - największego na świecie dostawcy miodu. Rosyjskie stowarzyszenie pszczelarzy nie obawia się zauważalnego braku miodu na rynku krajowym z powodu śmiertelności pszczół, ale problemów z zapylaniem roślin.

×