Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rekordowe tempo wypłaty pomocy po suszy?

Autor:

Dodano:

ARiMR poinformowała, że od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków na pomoc suszową, do dzisiejszego piątku na konta rolników trafiło już ponad 150 mln zł. Nie podano, ilu rolników odebrało pomoc.

Do dziś, 11 października, do południa, do biur powiatowych Agencji trafiło ponad 80 tys. wniosków o pomoc. Rolnicy na złożenie wniosków mają czas do 31 października – przypomina agencja w komunikacie.

Jak było rok wcześniej?

W ubiegłym roku o tej porze informowano „o realizacji pomocy dla rolników, których gospodarstwa zostały zniszczone przez susze”, podając, że pieniądze z tytułu rekompensat skutków suszy trafiły do 17,8 tys. rolników – odebrali prawie 100 mln zł.

Więcej: 100 mln zł pomocy po suszy trafiło do 17,8 tys. rolników

Agencja informowała w komunikatach o wypłaconej pomocy do 29 października, kiedy to komunikaty wstrzymano.

„Do 29 października do ARiMR wpłynęło ok. 290 tys. wniosków na kwotę blisko 1,85 mld zł. Na konta rolników przelano łącznie 740 mln zł” – podawano wówczas.

Więcej: ARiMR wypłaca zaliczki dopłat bezpośrednich

Do 28 listopada 2018 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła pomoc ponad 180 tys. beneficjentów na kwotę ponad 1352 tys. zł, co stanowi 100% kwot zaplanowanych na dotacje w 2018 r. Ze względu na wyczerpanie limitu pomocy de minimis i konieczność zapewnienia dodatkowych środków na realizację pomocy, płatności ponad kwotę 1397 mln będą realizowane po 1 stycznia 2019 r. - to natomiast informacja ostatnia o wypłacaniu tej pomocy w ubiegłym roku.

Więcej: Ile jest, a ile będzie na pomoc po suszy?

W tym roku wnioski o pomoc można składać tydzień później, niż w ubiegłym, kiedy to przyjmowano je od  26 września. Do 16 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymała 332 tys. wniosków na kwotę 2,15 mld zł – podawano w 2018 r. Termin końcowy przyjmowania wniosków przesuwano.

Więcej o zasadach udzielania tegorocznej pomocy:

Wnioski o pomoc suszową od 3 do 31 października br., uściślenie stawek

×