Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowe rekordy cen zbóż na światowych giełdach na koniec tygodnia

Autor:

Dodano:

Piątkowe notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się w większości bardzo mocnymi wzrostami cen. Najwięcej zyskała kukurydza na CBOT- 4,6 proc.

Piątkowe notowania kontraktów terminowych na światowych giełdach przebiegały w diametralnie odmiennych nastrojach niż dzień wcześniej. Przypomnę, że w czwartek po publikacji miesięcznego raportu USDA (który generalnie rozczarował uczestników rynku) ceny zanurkowały o 0,8-3,6 proc. Piątek okazał się zupełnie inny. Pozytywny przebieg rozmów pomiędzy USA i Chinami w sprawie zażegnania wojny handlowej oraz przewidywane pogorszenie pogody w Stanach (spadek temperatury poniżej zera oraz opady śniegu) wywindowały ceny do nowych rekordów cenowych. Dużo wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach ceny będą nadal rosły.

W efekcie a koniec notowań w piątek pszenica na CBOT była najdroższa od trzech miesięcy, a kukurydza od dwóch miesięcy. Notowania zbóż na MATIF zakończyły się wyznaczeniem również nowych rekordów. Pszenica w piątek była najdroższa od blisko 3,5 mies. a kukurydza od prawie dwóch miesięcy.

Pszenica na MATIF w kontrakcie z dostawą w grudniu w piątek podrożała o 1,7 proc. i kosztowała 180,00 euro/t (766 zł/t) i jest o 11,5 proc. tańsza niż przed rokiem o tej porze. Przez ostatni tydzień notowania wzrosły o 2,1 proc. Notowania pszenicy rosną od początku września- w kontrakcie z dostawą w grudniu cena wzrosła w tym czasie o 8,4 proc. proc. i jest najwyższa od 28 czerwca br. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym wzrosła o 1,1 proc. i wyniosła 165,25 euro/t (712 zł/t), a przez ostatni rok spadła o 4,8 proc. W ujęciu tygodniowym notowania podniosły się o 0,5 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie grudniowym podrożała w piątek o 3,0 proc. i kosztowała 186,65 USD/t. Natomiast w ujęciu r/r nie zmieniła ceny. W ujęciu tygodniowym cena wzrosła o 3,6 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago wzrosła w piątek o 4,6 proc. do 156,59 USD/t., a przez ostatni rok podniosła się o 7,7 proc. Przez ostatni tydzień zyskała 3,4 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,69 proc. (180,00 euro/t - 776 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 3,04 proc. (186,65 USD/t - 731 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 1,07 proc. (165,25 euro/t - 712 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 4,60 proc. (156,59 USD/t - 613 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×