Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pogoda sprzyja zbiorom buraka

Autor:

Dodano:

- Kampania cukrownicza 2019/2020 rozpoczęła się we wrześniu i dotychczas przebiega bez problemów w korzystnych warunkach pogodowych. Buraki cukrowe zostaną zebrana z areału ok. 240 tys. ha, tj. nieznacznie większego jak przed rokiem – wynika z najnowszego Raportu rolnego Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie.

Trwa kampania cukrownicza. Rozpoczęła się ona w tym roku bardzo wcześnie, o czym pisaliśmy TUTAJ. Przebiega spokojnie. Szacuje się, że średni plon korzeni wyniesie ok. 60 t/ha, a technologiczny plon cukru ok. 9 t/ha.

- Plon korzeni będzie niższy niż przed rokiem, ale jeżeli warunki pogodowe w okresie zbiorów będą korzystne, to zawartość cukru w korzeniach będzie wysoka. W związku z tym produkcja cukru wyniesie ok. 2150 tys. t. Produkcja będzie większa od krajowego zużycia (ok. 1800 tys. t) i konieczny będzie duży eksport. Buraki cukrowe w bieżącej kampanii będą przerabiane w 17 cukrowniach, gdyż jedna cukrownia została wyłączona z produkcji – poinformował Piotr Szajner z IERiGŻ.

Co ciekawe, ceny cukru na rynku krajowym zaczęły wykazywać tendencję wzrostową.

- W sierpniu 2019 r. średnia cena zbytu cukru w workach wyniosła 1,68 zł/kg i była o 0,6 proc. wyższa niż w lipcu br. oraz o 3 proc. wyższa niż przed rokiem. W okresie styczeń-sierpień br. ceny te wzrosły o 7,6 proc. Cena zbytu cukru paczkowanego w porównaniu z lipcem 2019 r. spadła o 2,9 proc. do 1,98 zł/kg oraz była o 33,8 proc. wyższa niż przed rokiem. Od początku 2019 r. ceny cukru paczkowanego wzrosły o 5,3 proc. Ceny detaliczne cukru wykazują silną tendencję wzrostową. Średnia cena detaliczna w lipcu 2019 r. wyniosła 2,61 zł/kg i była o 1,2 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 32,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2018 r. – czytamy w raporcie.

×