Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rynek wołowiny – komentarz analityka

Autor:

Dodano:

W tym roku rynek wołowiny przeżywał i nadal przeżywa trudne chwile związane z zawirowaniami cenowymi. Zaistniałą sytuację analizuje ekonomista z sektora rolnego.

- Po udanym roku 2018, bieżący rok przyniósł wiele wyzwań w krajowym sektorze mięsa wołowego. W pierwszym kwartale szerokim echem w mediach krajowych i zagranicznych odbiło się wykrycie nieprawidłowości w jednym z zakładów w woj. mazowieckim. To z kolei spowodowało chwilową obniżkę cen na rynku – mówi Grzegorz Rykaczewski, Analityk sektora rolno-spożywczego, Santander Bank Polska S.A

Zdaniem analityka, niższa sprzedaż zagraniczna w 2019 r. od początku roku, dodatkowo tworzy presję na ceny skupu bydła.

- Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, po siedmiu miesiącach br. eksport nieprzetworzonego mięsa wołowego był niższy o 10 proc. w relacji rocznej. To wynikało głównie z zaprzestania zakupów mięsa wołowego przez Turcję, która w ubiegłym roku była jednym z najważniejszych odbiorców polskiej wołowiny. W rezultacie w okresie od stycznia do lipca br. eksport poza Unię Europejską był niższy o 24 tys. ton, tj. o 54 proc. w relacji rocznej. W efekcie nastąpił spadek cen skupu bydła – stwierdza Rykaczewski.

Według danych MRiRW, od początku roku hodowcy otrzymują za bydło mniej, niż rok wcześniej. Jak zauważa analityk, z miesiąca na miesiąc ten trend się jednak nasilał. Dotyczyło to wszystkich kategorii bydła. Pod koniec września br. średnia cena skupu w kraju wyniosła 5,90 zł/kg i była o 12 proc. niższa niż rok wcześniej. W relacji rocznej najbardziej potaniały byki, ale wysokie spadki zanotowano również w przypadku krów.

×