Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

GUS: We wrześniu ceny skupu spadły

Autor:

Dodano:

Jak podaje GUS, ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego, spadły we wrześniu 2019 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,2%), natomiast wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 1,3%).

Wskaźnik zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych we wrześniu 2019 r. w stosunku do sierpnia br. wyniósł 99,8, co było wynikiem spadku cen większości podstawowych produktów rolnych.

Natomiast wzrost cen skupu podstawowych produktów rolnych w porównaniu z wrześniem 2018 r. wyliczono na 1,3 proc.

Ceny skupu i ceny uzyskiwane przez rolników na targowiskach we wrześniu 2019 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły dla większości produktów rolnych, z wyjątkiem m.in. jęczmienia, pszenżyta i żywca wieprzowego. W skali roku ceny skupu większości produktów rolnych były niższe. Ceny owsa pozostały na tym samym poziomie. Wzrosły natomiast ceny kukurydzy i żywca wieprzowego.

Podobną tendencję zmian cen we wrześniu 2019 r. jak w skupie odnotowano także na targowiskach. W skali miesiąca ceny większości produktów były niższe, z wyjątkiem cen żywca wołowego i wieprzowego oraz krów dojnych i jałówek jednorocznych. W skali roku odnotowano wzrost cen większości produktów. Wyjątek stanowiły ceny żywca wołowego.

Całość informacji - i ceny ważniejszych produktów rolnych – w załączniku.

×