Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mieszane notowania zbóż na światowych rynkach

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się w mieszanych nastrojach. Pszenica na Matif podrożała o 0,1 proc.


Pierwsza część wczorajszej sesji zapowiadała się bardzo optymistycznie. Ceny wyraźnie rosły, a pszenica na paryskiej giełdzie wyznaczała nowy kilkumiesięczny szczyt notowań. Jednak późnym popołudniem zapał do zakupów zmalał i notowania zakończyły się w mieszanych nastrojach.

Pszenica na Matif w kontrakcie z dostawą w grudniu w podrożała wczoraj o 0,1 proc. i kosztowała 181,00 euro/t (774 zł/t) i jest o 9,7 proc. tańsza niż przed rokiem o tej porze. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym spadła wczoraj o 0,3 proc. i wyniosła 164,75 euro/t (705 zł/t), a przez ostatni rok spadła o 1,1 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie grudniowym potaniała wczoraj o 1,1 proc. i kosztowała 190,33 USD/t. W ujęciu r/r amerykańska pszenica jest droższa o 2,0 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago podrożałą o 0,2 proc. i kosztowała 152,75 USD/t., a przez ostatni rok podniosła się o 5,0 proc.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,14 proc. (181,00 euro/t- 774 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,05 proc. (190,33 USD/t- 729 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,30 proc. (164,75 euro/t- 705 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,19 proc. (152,75 USD/t- 585 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×