Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemieccy producenci mleka narzekają na brak opłacalności

Autor:

Dodano:

Jak informuje Europejska Rada ds. Mleka, różnica między kosztami produkcji a cenami mleka w Niemczech stale rośnie.

Kwartalne dane dotyczące kosztów dla Niemiec wskazują, że w lipcu 2019 r. cena mleka pokryła tylko 77 proc. kosztów produkcji. Mimo że koszty produkcji nieznacznie spadły w tym miesiącu, cena mleka w skupie również spadła poniżej 34 euro centów. Koszty produkcji w lipcu br. wyniosły 44,28 eurocentów/ kg, przy czym producenci otrzymali jednak tylko 33,99 euro centów za kilogram wyprodukowanego surowca. Występuje więc deficyt 10,29 ero centów / kg na pokrycie swoich kosztów produkcji. Wyliczenia te pochodzą z niemieckich kwartalnych badań kosztów opublikowanych przez Farm Economics and Rural Studies Office (BAL).

Dane obrazujące ewolucję kosztów produkcji mleka w Niemczech, wskazują że taka sytuacja utrzymuje się od 2009 r. do chwili obecnej.

Obliczenia kosztów są regularnie przeprowadzane w Niemczech, ale także w pięciu innych krajach: Belgii, Danii, Francji, Luksemburgu i Holandii. Dane te wskazują wyraźnie, że producenci mleka w tych krajach również nie otrzymują cen pokrywających koszty.

Europejska Rada Mleka promuje prawnie zakotwiczony instrument kryzysowy w celu przeciwdziałania chronicznemu niedoborowi kosztów. Program Odpowiedzialności Rynkowej (MRP) obserwuje i reaguje na sygnały rynkowe poprzez dostosowanie skali bieżącej produkcji surowca.

×