Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Francja i Chiny blisko porozumienia w sprawie regionalizacji ASF

Autor:

Dodano:

Jak donosi Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, tylko krok dzieli władze Francji od uznania przez Chiny regionalizacji ASF w tym kraju.

Jak czytamy w komunikacie organizacji, Francja podjęła próbę porozumienia z Chinami na temat akceptacji przez ten kraj europejskich stref ASF. Przy pomyślnym zakończeniu negocjacji oznaczałoby to, że w razie ewentualnego wystąpienia choroby na terenie Francji, strona chińska nadal prowadziłaby zakup mięsa ze stref kraju wolnych od afrykańskiego pomoru świń.

Działanie to ma na celu zabezpieczenie europejskiego rynku wieprzowiny przed ewentualnym wystąpieniem wirusa ASF u któregoś z wiodących producentów. Już wcześniej rozmowy na temat uznania regionalizacji prowadziły Niemcy, wówczas nie zakończyły się one jednak porozumieniem. Biorąc jednak pod uwagę potężny deficyt wieprzowiny jaki obecnie obserwujemy na rynku chińskim, możliwe jest że tym razem negocjacje odniosą sukces. 

Jak oceniają przedstawiciele KZP-PTCh, ewentualny sukces Francji byłby być może szansą na uznanie regionalizacji również w przypadku innych unijnych producentów – w tym Polski.

 

×