Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pszenica tolerancyjna na suszę "na wyciągnięcie ręki"

Autor:

Dodano:

Naukowcy z Australian National University (ANU), ARC Center of Excellence in Plant Energy Biology oraz CSIRO Agriculture and Food opracowali nową metodę szybkiej, taniej i dokładnej identyfikacji odpornej na suszę pszenicy.

Główni badacze, dr Arun Yadav i dr Adam Carroll, stwierdzili, że wybór pszenicy, która może rosnąć lepiej podczas suszy krótko- i średnioterminowej, jest niezbędny. Ma pomóc w walce z brakiem żywności na całym świecie.

- Nasza praca pomoże zmaksymalizować produkcję żywności w obliczu coraz bardziej dotkliwej suszy. Rośliny uprawne, które mogą utrzymać wysokie plony w czasie suszy pozwolą na wyższą produkcję i utrzymanie rynków krajowych i eksportowych dla Australii - powiedział dr Yadav z Research School of Biology i ARC Centre of Excellence in Plant Energy Biology w ANU.

Susza jest poważnym problemem dla rolnictwa w Australii. Ma bezpośredni wpływ na wielkość produkcji żywności i utrzymanie rolników. Kosztuje tamtejszy rząd miliardy dolarów, które są przeznaczane na pomoc rolnikom.

Prosty test, który został opracowany przez badaczy mierzył względną ilość czterech aminokwasów w roślinach pszenicy, aby przewidzieć ich zdolność do utrzymywania plonu w czasie suszy. Metoda jest znacznie dokładniejsza niż inne nowoczesne, obecne wykorzystywane.

-Test można przeprowadzić w szklarniach przez cały rok, za ułamek kosztów tradycyjnych metod polowych. Ponadto daje dokładniejsze prognozy - powiedział dr Carroll.

Badania wykonane w Australii mogą pomóc hodowcom w opracowaniu bardziej odpornych na suszę upraw, które mogą dostarczyć więcej żywności przy mniejszej ilości wody i także ograniczyć koszty produkcji.

Profesor Barry Pogson, laureat nagrody Eureka 2019 i zastępca dyrektora ARC Center of Excellence in Plant Energy Biology na ANU, który również był członkiem zespołu badawczego wskazał, że jeśli hodowcy otrzymają 1000 odmian pszenicy do wyboru, mogą wybrać odporne na suszę linie poprzez prostą ocenę czterech zidentyfikowanych przez zespół aminokwasów.

- Wyzwaniem jest dla nas wykazanie, że ta technika wykracza poza odmiany, które testowaliśmy do tej pory - zaznaczył Profesor Barry Pogson.

Badacze z CSIRO Agriculture and Food przeprowadzili oceny plonu ziarna w ramach szeroko zakrojonych prób polowych w Australii, co pozwoliło zespołowi zbudować model statystyczny predykatora (zmienna modelu statystycznego, stosowana w prognozowaniu) tolerancji na suszę.

Badanie zostało sfinansowane przez Grains Research and Development Corporation, ARC Centre of Excellence in Plant Energy Biology i ARC Centre of Excellence in Translational Photosynthesis.

×