Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Opryskiwacze Amazone. Co je wyróżnia?

Autor:

Dodano:

Poza maszynami uprawowymi podczas pokazu maszyn firmy Amazone zorganizowanym w Brodnicy pojawiły się również opryskiwacze. Maszyny ciągnione reprezentował model UX 5201, zaś samobieżne Pantera 4502. Jak przystało na maszyny marki premium, obydwa wyposażone są w szereg bardzo ciekawych rozwiązań.

W przypadku opryskiwaczy ciągnionych z serii UX 01 w nomenklaturze wyrażana jest pojemność zbiornika opryskiwacza, która w przypadku modelu UX 5201 wynosi 5200 l. Szerokość belki prezentowanego opryskiwacza to 36 m, jednak dostępne są one w różnych wariantach szerokości od 21 do 40 m. Belki w wersji Super składane są wzdłuż zbiornika. UX 01 jest konstrukcją stosunkowo "świeżą"; zastąpiła ona opryskiwacze UX 00, a zmiany konstrukcyjne dotknęły m.in. obsługi.

– W opryskiwaczach UX 01 jest ona maksymalnie uproszczona, a operator przy samym opryskiwaczu steruje tylko jednym, 7-drożnym zaworem. Większość funkcji obsługiwana jest z poziomu terminala, łącznie z programowaniem ilości cieczy, jaką chcemy "wpompować" do zbiornika. To co wyróżnia nową wersję, to sposób osłonięcia zaworów; osłona jest teraz bardziej opływowa, co powoduje, że uszkadzanie roślin nawet podczas późnych oprysków jest właściwie niemożliwe – tłumaczy Michał Wojciechowski z firmy Amazone.

Opryskiwacz w wersji Super dysponuje podwójną pompą o wydajności 520 l min (2 x 260 l). Jedna z nich odpowiada za mieszanie cieczy, druga zaś za funkcje robocze. Rozwadniacz 60-litrowy z mocnym zawieszeniem powoduje, że można na nim umieszczać także dość ciężkie worki z nawozem, który musi być w nim rozpuszczony. 

Jeśli chodzi o układ jezdny, modele UX 01 można konfigurować w niemal dowolny sposób. Oś maszyny może być skrętna (28 st.) bądź rozsuwalna.

Sekcje na belce rozmieszczone są standardowo co 50 cm, a głowice mogą dysponować czterema rodzajami końcówek. Minimalna wysokość oprysku to 50 cm, zaś maksymalna to aż 2,5 m. Na uwagę zasługiwał system rozkładania belki Flex; w trakcie rozkładania poszczególnych segmentów rozkładają się już segmenty po nich następujące, przez co w dość znacznym stopniu skrócono czas rozkładania całej belki.

Pantera

Podczas pokazu zaprezentowano również opryskiwacz samojezdny Pantera 4502. Maszyna, podobnie jak opryskiwacz UX może pryskać z wysokości od 50 cm do 2,5 m, jednaj, jak tłumaczy Michał Wojciechowski, wartość tę można zwiększyć jeszcze o 80 cm dzięki wykorzystaniu specjalnego modułu w obrębie zawieszenia belki. Na uwagę zasługuje również układ zawieszenia Pantery;  zastosowano tutaj tandem wzdłużny, charakteryzujący się bardzo dobrym kopiowaniem terenu.  Dzięki temu również rozstaw kół może być regulowany w zakresie od 1,8 do 2,4 m (również w czasie jazdy). Opryskiwacz może poruszać się po drogach z prędkością 50 km/h, a podczas pracy prędkość ta jest automatycznie ograniczana do 20 km/h m.in. po to, aby zabezpieczyć belkę przed przed nadmiernymi przeciążeniami. Panterę wyposażono również w aktywne resorowanie.

– Jest to resorowanie pneumatyczno-hydrauliczne. Kiedy maszyna zaczyna pracować na skłonie, druga strona zaczyna przejmować część oleju, żeby zawsze ją wypoziomować. Jest to rozwiązanie opatentowane przez Amazone. Jeżeli chodzi o manewrowanie, podczas transportu Pantera skręca tylko przednimi kołami, zaś podczas pracy zarówno przednimi jak i tylnymi, dzięki czemu jej wewnętrzny promień skrętu to tylko 4,5 m. Belka, jej zawieszenie i system oprysku są identyczne jak w przypadku ciągnionego modelu UX – mówi Michał Wojciechowski.

×