Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

IGC: Lekki spadek prognozy światowej produkcji soi

Autor: JK

Dodano: 26-10-2019 08:03

Według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) przy dalszym obniżeniu perspektyw upraw w USA tylko częściowo zrekompensowanym wzrostem u innych producentów, jednak perspektywy dla południowoamerykańskich producentów pozostają niepewne, biorąc pod uwagę, że siewy trwają zaledwie kilka tygodni, a brazylijskie prace polowe postępują powoli.

Światowa produkcja soi w 2019/2020 r. jest prognozowana o 1 mln ton niżej (miesiąc do miesiąca), na 341 mln, co stanowi spadek o 5 proc.(rok do roku).

Konsumpcja jest nieznacznie wyższa niż przedtem i wraz ze zmniejszonymi szacunkami początkowych zapasów, globalne zapasy są zmniejszone o 6 mln ton, do poniżej średniej 32 mln ton, o 18 mln ton (rok do roku), czyli najmniej w ciągu sześciu sezonów.

W związku ze mniejszym wzrostem lokalnego wykorzystania w Azji, oczekuje się, że światowa sprzedaż soi wzrośnie o 2 proc. (rok do roku), osiągając szczytowy poziom 360 mln ton.

W związku z tym globalne zapasy mogą skurczyć się o prawie 40 proc. (rok do roku), do najniższego poziomu od sześciu lat. Ponieważ potencjalnie większe dostawy na rynki w Azji i Afryce rekompensują ograniczenie eksportu argentyńskiego, handel może wzrosnąć do 151 mln ton.

×