Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

MRiRW: Nawozy naturalne do 30 listopada z powodu warunków pogodowych

Autor:

Dodano:

- Do 30 listopada br. możliwe jest stosowanie nawozów na gruntach ornych w sytuacji braku możliwości dokonania zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe – podało w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

O tym, że zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o zastosowanie odstępstwa i umożliwienie stosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych do końca listopada na niezamarzniętą glebę pisaliśmy TUTAJ. Powód – drugi rok suszy.

O terminach wynikających z tzw. programu azotanowego pisaliśmy TUTAJ.

Teraz resort rolnictwa na swojej stronie internetowej zamieścił komunikat, o możliwości przesunięcia aplikacji nawozów naturalnych w sytuacji braku możliwości dokonania zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe.

Jak podali, ma to zastosowanie m.in. w przypadku nadmiernego uwilgotnienia gleby, czy też wystąpienia suszy rolniczej, którą obserwowano w 2019 roku.

- Niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada – poinformowało MRiRW.

×