Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Europejska uprawa rzepaku przeżywa kryzys

Autor:

Dodano:

Uprawa rzepaku w Unii Europejskiej jest w kryzysie. W przypadku zasiewów pod zbiory 2020 areał pozostaje znacznie poniżej średniej z ostatnich lat.

Jednak w porównaniu do najniższego poziomu powierzchni zasiewów w ubiegłym roku rolnicy nieco zwiększyli powierzchnię uprawy rzepaku. Przyczyną problemów z uprawą był fakt, że wielu rolników po kilku latach słabych plonów, kiepskich cen i niekorzystnych warunków pogodowych odwróciło się od uprawy rzepaku.

Francuska firma analityczna Strategy Grains doszła do tych wniosków w swojej pierwszej prognozie rynkowej na 2020 r. W ubiegłym roku areał spadł do najniższego poziomu od 13 lat. Także zbiory rzepaku w Europie były tak małe, jak 13 lat temu.

Jednocześnie jednak popyt na import rzepaku osiągnął rekord, odpowiadając za około jedną czwartą całkowitej konsumpcji w Europie. Ceny zwiększyły się nawet o 390 euro za tonę – mimo, że niskie ceny uniemożliwiły silniejsze ożywienie.

W tym roku wyjątkowo sucha pogoda w czasie siewu i sezonu wegetacyjnego, w połączeniu ze znacznym atakiem szkodników, spowodowała, że zbiory rzepaku w UE spadły do 13-letniego minimum. Latem zebrano zaledwie 16,9 miliona ton rzepaku. W końcu w 2018 r. rolnicy nadal zebrali 20,043 mln ton rzepaku, a w 2017 r. Zebrano 22,020 mln ton rzepaku.

Analitycy Strategie Grains szacują obszar uprawy rzepaku w UE pod zbiory w 2020 r. na 5,94 miliona hektarów. Jest to około 8 procent mniej niż średnia powierzchnia uprawy rzepaku w latach 2015-2019 w UE. W zasiewach pod zbiory w 2020 r. zaobserwowano niewielkie rozszerzenia powierzchni uprawy we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Jednocześnie jednak powierzchnia jest o około 7 procent większa niż 5,55 miliona hektarów, z których zebrano rzepak w tym roku.

W sezonie 2019/2020 analitycy zakładają wydajność 3,25 ton z hektara i produkcję 19,3 miliona ton.
W 2019 r. spadki plonów rzepaku odnotowano w Polsce, Czechach, Bułgarii i Danii. We Francji, największym w UE plantatorze rzepaku, uprawy po raz kolejny ucierpiały z powodu suchych warunków we wrześniu, zanim otrzymały niewystarczające opady deszczu. Zaostrzone przepisy UE dotyczące pestycydów dodatkowo utrudniły uprawę rzepaku.

×