Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Martwe dziki znalezione na duńskim wybrzeżu. Nie wykonano badań na obecność ASF

Autor:

Dodano:

Jak donosi portal pigprogress.net, w ostatnich dniach na wybrzeżu jednej z duńskich wysp znaleziono 7 martwych dzików. Tusze nie zostały jednak przebadane na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Uzasadnienie takiego postępowania jest co najmniej zastanawiające.

Fakt odnalezienia martwych dzików potwierdził dr Stig Mellergaard, główny doradca w duńskim Ministerstwie Środowiska i Żywności. Jego zdaniem, jest mało prawdopodobne by były to dziki pochodzące z Danii. Duńska populacja dzików koncentruje się bowiem w innym regionie kraju (w pobliżu granicy duńsko – niemieckiej), padłe dziki znaleziono zaś na wybrzeżu wyspy Ærø zlokalizowanej w dużym oddaleniu od tego regionu.

Odkrycie padłych dzików na duńskim wybrzeżu ma szczególne znaczenie w kontekście szerzenia się ASF w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Zdaniem komentatorów portalu prawdopodobieństwo, że znalezione dziki były zainfekowane chorobą jest niewielkie – najbliższe skupisko przypadków ASF znajduje się bowiem w odległości ponad 600 km (zachodnia część województwa warmińsko-mazurskiego w Polsce).

Wątpliwości budzi jednak to, że nie przebadano próbek pobranych od znalezionych dzików na obecność wirusa ASF. Tusze zostały zabezpieczone przez duńskie służby zarządzania kryzysowego i poddane utylizacji w jednym z lokalnych zakładów, nie wykonano jednak analiz pozwalających na wykluczenie zakażenia dzików wirusem ASF. Jak tłumaczy dr Stig Mellergaard, Dania prowadzi badanie tylko zabitych i odstrzelonych dzików, analizy nie są natomiast wykonywane w przypadku szczątków zwierząt niewiadomego pochodzenia. Uzasadnienie takiego postępowania jest co najmniej zastanawiające:

- Badamy wszystkie zabite i odstrzelone zwierzęta z Danii – w tych przypadkach, w których znamy pochodzenie zwierząt. Poddawanie analizie próbek pobranych od zwierząt niewiadomego pochodzenia ma znaczenie tylko akademickie. Jeśli wynik takiego testu byłby pozytywny, Dania musiałaby zgłosić ten fakt do OIE, i przypadek taki zostanie uznany za duński niezależnie od miejsca pochodzenia zwierząt – mówi dr Mellergaard.

Specjalista potwierdził, że procedura ta będzie w przypadku zwierząt wyrzuconych na brzeg morza kontynuowana nadal.

 

×