Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemcy: Indeks towarów rolnych nieznacznie rośnie w październiku

Autor:

Dodano:

Według niemieckiego towarzystwa informacji rynku rolnego (AMI), z premią 0,5 punktu niemiecki indeks towarów rolnych zamknął się w październiku 2019 r. z niewielkim wzrostem (0,4 proc.). Przede wszystkim wyższe były ceny zbóż konsumpcyjnych i paszowych zapewniły wzrost, podczas gdy kukurydza i jęczmień browarny były tańsze. Ceny surowego mleka nieco wzrosły, a ceny świń rzeźnych pozostały na wysokim poziomie.

Ceny zbóż wzrosły, z wyjątkiem jęczmienia browarnego, w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Kluczowa jest podaż, którą można zarządzać, ponieważ producenci oferują tylko towary bardzo powściągliwe. Na niemieckim rynku zbóż konsumpcyjnych to eksport napędza notowania, a na rynku zbóż paszowych stały popyt krajowy. Zapotrzebowanie jest dodatkowo podsycane opóźnionym zbiorem kukurydzy na ziarno, którego spodziewa się AMI. Ceny jęczmienia browarnego są również niższe niż w poprzednim miesiącu, na skutek braku popytu. Ceny rzepaku znów wzrosły, jednak krzywa wykresu ceny była już znacznie bardziej płaska i powinna w listopadzie ponownie spaść.

Na niemieckim rynku mleka sezonowe ożywienie cen zajęło dużo czasu. Dopiero od września obserwuje się wzrost trendów cenowych. Główną siłą napędową jest mleko w proszku, ale cena masła również wzrosła. Doświadczenie pokazuje, że ceny mleka otrzymywane przez producentów reagują z pewnym opóźnieniem, więc prawdopodobnie początkowo jesienią wykażą stabilne tendencje.

Zapotrzebowanie na młode zwierzęta wzrosło nieco w październiku. Podaż była normalna, a wynikiem były nieco wyższe ceny. W przypadku krów rzeźnych podaż zwykle rośnie o tej porze roku, ponieważ wielu hodowców bydła mlecznego przeprowadza remont stada. Na rynku świń rzeźnych notowania w październiku utrzymywały się na stosunkowo wysokim poziomie.

×