Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Październik upłynął pod znakiem stabilizacji cen tuczników

Autor:

Dodano:

Ostatni miesiąc nie przyniósł praktycznie żadnych zmian poziomu cen żywca wieprzowego. Stabilizację obserwujemy też na innych europejskich rynkach.

Jak wynika z danych pochodzących z naszej cotygodniowej sondy, ostatni miesiąc nie przyniósł praktycznie żadnych zmian poziomu cen skupu żywca wieprzowego. Co więcej, ostatnie znaczące ruchy w cennikach zakładów przetwórczych obserwowaliśmy pod koniec sierpnia. Od tego czasu ceny utrzymują się na stałym poziomie i wynoszą średnio 7,20 zł netto za kilogram półtuszy ocenionej w klasie E, oraz 5,60 złotych netto za kilogram świń w wadze żywej.

Stabilizację obserwujemy także na rynkach innych wiodących producentów wieprzowiny w krajach UE: w Niemczech stawka 1,85 euro za kilogram WBC utrzymuje się od 21 sierpnia. Ceny od wielu tygodni nie zmieniły się także w Belgii i Holandii. W Danii od początku października tuczniki podrożały z  kolei o 0,6 korony. Od początku października ceny wyraźnie spadły natomiast w Hiszpanii (-0,08 euro) i we Francji (-0,02 euro).

W chwili obecnej pomimo sezonowego spadku popytu na wieprzowinę, sytuacja w całej Unii Europejskiej wydaje się być stabilna. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej na horyzoncie rysuje się wprawdzie wzrost eksportu amerykańskiej wieprzowiny na rynek chiński, jednak ze względu na potężny deficyt mięsa wieprzowego w Państwie Środka, unijna wieprzowina tylko w niewielkim stopniu będzie wypierana z tamtejszego rynku przez mięso pochodzące z USA. Przypomnijmy: straty w chińskim pogłowiu trzody chlewnej wynoszą w przybliżeniu tyle, co całkowita populacja trzody chlewnej w USA. Nawet w przypadku zdjęcia ceł na amerykańską wieprzowinę przez Chiny, dostawy tego towaru tylko w części zaspokoją zatem potrzeby tamtejszego rynku.

 

 

 

×