Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Podkarpackie: 5,7 mln zł na ochronę sadzonek drzew przed zwierzętami

Autor:

Dodano:

Ok. 5,7 mln zł wydadzą w tym roku leśnicy z Podkarpacia na zabezpieczenie leśnych sadzonek przed zniszczeniem ich przez zwierzęta. – W zimie pędy drzewek są poszukiwane m.in. przez jelenie i sarny – mówił rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Dodał, że "w podkarpackich lasach dobiega końca zabezpieczanie sadzonek, mające zniechęcić zwierzynę do ich zgryzania".

– W tym roku zabezpieczeniami środkami chemicznymi objęto powierzchnię 6,3 tys. ha, ogrodzono zaś prawie 400 ha nowych upraw, wyremontowano też istniejące już grodzenia – powiedział w poniedziałek rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Największych spustoszeń mogą dokonywać sarny i jelenie. Szczególnie te ostatnie, gromadząc się zimą w duże stada, zajmują obszary, gdzie dużo jest młodych drzewek. Leśnicy, aby uniknąć szkód, zabezpieczają uprawy leśne; stosują metody mechaniczne i chemiczne.

– Najskuteczniejsze jest grodzenie wysokim parkanem ze specjalnej siatki i żerdzi, co przez cały czas chroni przed penetracją ze strony zwierzyny. W ten sposób zabezpiecza się najcenniejsze uprawy –zauważył Marszałek.

Z kolei innym sposobem jest smarowanie pędów drzewek substancjami chemicznymi, które będąc obojętne dla środowiska, mają właściwości odstraszające dla zwierzyny. Stosowane bywa również zabezpieczanie mechaniczne; pędy są owijane tekturowymi tubami lub pakułami.

– Chcemy, żeby drzewka sadzone z trudem i przy dużych nakładach finansowych przeżyły zimę i nie dały się pożreć zwierzynie – zaznaczył rzecznik.

Lasy pokrywają 37 proc. powierzchni Podkarpacia. Od drugiej wojny światowej lesistość wzrosła tutaj o ponad 50 proc., co sprawia, że region jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

W lasach Podkarpacia żyje m.in. 550 żubrów, 200 niedźwiedzi, 500 wilków i 10 tys. bobrów. – Nasze lasy są ostoją dzikiej zwierzyny – podkreślił rzecznik RDLP.

Z danych leśników wynika także, że w lasach Podkarpacia bytuje m.in. 40,5 tys. saren, 13,9 tys. jeleni, 1,8 tys. dzików oraz 500 łosi.

×