Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rosja: Kiełbasa zawierająca ślady wirusa ASF znaleziona w sklepach

Autor:

Dodano:

Jak donosi portal Pigprogress.net, kiełbasę zawierającą genom wirusa afrykańskiego pomoru świń znaleziono w 136 sklepach położonych w pięciu regionach Rosji.

Obecność DNA wirusa potwierdzono również w mięsie przeznaczonym do produkcji wędlin, zgromadzonym w kilku magazynach. Jak na razie nie jest jasne w jaki sposób wirus afrykańskiego pomoru świń przedostał się do łańcucha dostaw. W oświadczeniu Rosselhoznadzor (rosyjskich służb weterynaryjnych) podkreślono, że odkrycie to jest niezwykle dziwne, biorąc pod uwagę, że zakład mięsny odpowiedzialny za wyprodukowanie skażonych wędlin pozyskiwał surowce wyłącznie z regionów wolnych od afrykańskiego pomoru świń.

Nie znamy także dokładnej skali zjawiska. Wiadomo, że w samym tylko okolicach Czelabińska sprzedano blisko 300 kg takich wyrobów. Jak podkreśla jednak Rosselhoznadzor, samo stwierdzenie obecności genomu wirusa ASF nie musi oznaczać obecności w wędlinach żywego wirusa zdolnego do wywołania zakażenia u zwierząt. Urząd podkreśla także, że taka żywność w żadnym stopniu nie jest szkodliwa dla ludzi, w łatwy sposób może przyczynić się jednak do szerzenia choroby u dzików i świń.

Od początku roku Rosja potwierdziła 76 ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej, oraz 37 przypadków ASF w populacji dzików.

×