Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Polska żywność może stać się produktem pożądanym na świecie

www.portalspozywczy.pl

Autor:

Dodano:

- Polska żywność może stać się produktem pożądanym na świecie. Do tej pory za sukcesem eksportowym polskiej żywności stały takie czynniki jak tania siła robocza czy dostęp do bazy surowcowej. Przyszłość będą jednak determinować takie kwestie, jak szybkość i gotowość sektora do przestawienia się na działanie w gospodarce obiegu zamkniętego czy zmiany klimatu - powiedział podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu Kacper Nosarzewski, partner w firmie foresightowej 4CF i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

- Klienci z branży spożywczej zwracają się do nas, aby uzupełnić analizę swojej branży o informacje, które pozwolą im uchwycić szerszy kontekst. Trzeba pamiętać, że branża spożywcza to także sąsiednie obszary jak np. branża opakowaniowa. Moi klienci mają poczucie niewystarczającego wglądu w obszary ukazujące jaka przyszłość czeka ich branżę, jakie pojawią się dla niej szanse i jakie zagrożenia mogą pojawić się ze strony branż sąsiednich. W przywidywaniu przyszłości można posiłkować się kupnem danych np. z paragonów sieci spożywczych, ale twarde dane to tylko "jedna noga". Poza czynnikiem ilościowym jest jeszcze współpraca z ekspertami czyli czynniki jakościowe - podkreśla Kacper Nosarzewski.

Futurolog zaznacza, że branża spożywcza jak każda inna musi przygotować się na niespodzianki.

- Zagrożenia zazwyczaj lokują się w innych obszarach, niż główna działalność firm. Przykładem może być kwestia cukru dla np. producenta napoju. Producent martwi się co zastąpi cukier w przyszłości. Natomiast okazuje się, że największym zagrożeniem jest cena gazu i energii. Pamiętajmy, że jeśli dany obszar może generować starty to należy się go pozbyć. W przyszłości nie będzie sentymentów - mówi futurolog.

Kacper Nosarzewski dodał, że obecnie dla branży spożywczej trendy makroekonomiczne są korzystne. Klient jest coraz zamożniejszy. Odchodzi się od dewizy "cena czyni cuda". Natomiast zagrożenia związane są z gospodarką w obiegu zamkniętym. Kiedyś były one egzotyką, teraz z dnia na dzień mogą stać się jak najbardziej aktualne. Futurolog dodał, że jeśli nie nastąpią "dramatyczne zmiany" na rynku, możemy spodziewać się dużego wzrostu innowacji na sklepowych półkach. Jednak innowacje to nie tylko nowe receptury, ale np. żywność spersonalizowanych składników. Technologia jest katalizatorem tych zmian.

Futurolog powiedział, że polska żywność może stać się produktem pożądanym na świecie. Do tej pory za sukcesem eksportowym polskiej żywności stały takie czynniki jak tania siła robocza czy dostęp do bazy surowcowej. Przyszłość będą jednak determinować takie kwestie jak szybkość i gotowość sektora do przestawienia się na działanie w gospodarce obiegu zamkniętego, poszukiwanie alternatywy dla białka zwierzęcego czy zmiany klimatu.

×