Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Już 32 rolników zginęło w tym roku w czasie pracy w gospodarstwie

Autor:

Dodano:

KRUS podsumowuje zgłoszenia dotyczące wypadków przy pracy rolników w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku.

Choć wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym, odnotowano mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, liczby i tak są zatrważające. Szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę, że wielu z nich dałoby się uniknąć, choćby zachowując zasady BHP.

W pierwszych trzech kwartałach br. przy pracy zginęło 32 rolników. To o 26 wypadków śmiertelnych, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ogółem do KRUS zgłoszono od początku roku 10.546 wypadków - o 1.287 (10,9 proc.) mniej, niż w analogicznym trzech kwartałach roku poprzedniego.

W przypadku 8.135 zdarzeń KRUS wydał decyzje o wypłacie jednorazowych odszkodowań. Dotyczy to również rodzin 32 ofiar wypadków śmiertelnym. Jak wynika z podsumowania, w odniesieniu do aż 3.149 spraw ubezpieczyciel wydał decyzje odmowne. To o ponad 10 proc. decyzji negatywnych więcej, niż w tym samym okresie 2018 roku.

49,1 proc. wszystkich wypłaconych odszkodowań jednorazowych dotyczyło wypadków na skutek upadku (3993 osób). Na drugim miejscu wśród przyczyn wypadków plasuje się pogryzienie lub przygniecenie przez zwierzęta hodowlane – to aż 970 poszkodowanych. Niewiele mniej, bo 923 rolników zostało poszkodowanych wskutek pochwycenia, czy uderzenia przez ruchome części maszyn. Większość odnotowanych wypadków śmiertelnych było wynikiem upadków lub dotyczyło obsługi maszyn rolniczych i środków transportu.

×