Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

W październiku żywność droższa 6,1 proc. niż rok wcześniej

Autor:

Dodano:

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych rosną szybciej niż ceny towarów i usług konsumpcyjnych.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku GUS w październiku 2019 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,5% (wskaźnik cen 102,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2% (wskaźnik cen 100,2).

Jak wynika  z danych GUS, szybciej rosną ceny żywności – w październiku żywność i napoje bezalkoholowe były 6,1 proc. droższe niż rok wcześniej. W stosunku do września 2019 r. w październiku ceny żywności i napojów bezalkoholowych były wyższe o 0,3 proc.

GUS podaje też, że w październiku 2019 r. odnotowano pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej jest niższy o 0,9 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej spadł o 3,4 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Na jego spadek w największym stopniu wpłynęła ocena przyszłego poziomu bezrobocia, możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Poprawa nastąpiła jedynie w zakresie oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju.

We wrześniu 2019 r. w stosunku do ubiegłego roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych były wyższe o 6,3 proc., a niższe o 0,2 proc. niż w sierpniu 2019 r.

Więcej: Żywność droższa o 6,3 proc. niż rok temu

×