Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Agritechnica 2019: Elektryczny koncept Steyra

Autor:

Dodano:

Marka Steyr wraz ze swoją siostrzaną firmą FPT Industrial przedstawił na targach Agritechnica ciągnik przyszłości. Konzept, bo taką nazwę nosi ten pojazd, łączy w swojej konstrukcji innowacyjne rozwiązania sprawiające, że jest to ciągnik wyjątkowy.

Inżynierowie Steyr-a przed rozpoczęciem pracy nad budową tego koncepcyjnego ciągnika zaprosili do współpracy rolników z różnych krajów i zapytali ich, jak wyobrażają sobie swoje główne narzędzie pracy - czyli ciągnik w przyszłości - i czego od niego oczekują. Po wysłuchaniu wszystkich uwag przystąpili do dzieła i tak powstał Koncept. 

Jego sercem jest 4-cylindrowy silnik spalinowy ze stajni FPT o mocy 204 KM. Silnik napędza generator elektryczny, który wytwarza energię elektryczną. Może być ona magazynowana w baterii znajdującej się w miejscu klasycznej skrzyni biegów lub też przekazywana do silników elektrycznych, znajdujących się przy każdym z kół ciągnika. Może być także przekazywana do odbiorników zewnętrznych poprzez gniazdo siłowe znajdujące się z prawej strony maszyny. Oczywiście wszelkie układy ciągnika np. hydraulika, czy WOM także napędzane są elektrycznie. Narzędzia towarzyszące mogą być także napędzane elektrycznie. 

Wszystkie koła ciągnika są skrętne, ciągnik ma bardzo nisko położony środek ciężkości. W zależności od potrzeb system sterujący ciągnikiem przekazuje odpowiednią ilość energii do każdego z kół. Konzept ma również bardzo wysoki moment obrotowy. Kabina ciągnika posiada nowoczesne rozwiązania zarówno jeśli chodzi o stylistykę jak i ergonomię.  

Chwilowa moc możliwa do uzyskania to 250 kW, Konzept może pracować tylko na napędzie elektrycznym 1 godzinę i pozwala na uzyskanie 10% oszczędności w zużyciu paliwa. 

Integralną częścią ciągnika jest dron, który leci podczas pracy przed ciągnikiem i może przesyłać dane o tym, co dzieje się na polu prosto do monitora w kabinie operatora. 

 

×