Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowości BASF na 2020 r.

Autor:

Dodano:

Podczas konferencji „BASF dla Planety” w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie firma zaprezentowała nowości produktowe, a wśród nich pakiet fungicydów do zwalczania chorób grzybowych w zbożach ozimych. Ma on zastąpić preparat Capalo 337,5 SE.

Nowe rozwiązanie o nazwie RevyFlex - przeznaczone jest do ochrony tych upraw w terminie T-1. Tworzą go dwa preparaty:
• Revycare (zawierający 100 g/l Revysolu i 100 g/l piraklostrobiny);
• Flexity (zawierający 300 g/l metrafenonu).

Producent zaleca stosować je w formie mieszaniny zbiornikowej w dawce 0,8-1 l/ha Revycare + 0,4-05 l/ha Flexity.

Revycare zwalcza septoriozę paskowaną liści pszenicy, rdzę brunatną, rdzę żółtą, rynchosporiozę zbóż, plamistość siatkową jęczmienia, ramularię. Natomiast Flexity mączniaka prawdziwego zbóż i traw, łamliwość źdźbła zbóż, plamistość siatkowa jęczmienia.

Cechą wyróżniającą RevyFlex jest wykorzystanie w niej nowej, nie stosowanej wcześniej substancji czynnej z grupy triazoli jaką jest Revysol. Jest ona pierwszym triazolem zawierającym w swej strukturze grupę izopropanolową. Jej obecność przekłada się na szereg korzystnych cech jak:
- niska minimalna temperatura powietrza (5 st. C) gwarantująca skuteczne działanie;
- ponad 20 krotnie szybsze wchłanianie do wnętrza roślin od innych triazoli;
- bardzo wysoka odporność na zmywanie, z uwagi na szybką kumulację pod kutikulą;
- wyjątkowa skuteczność zwalczania np. w stosunku do sprawcy septoriozy paskowanej liści wyższa o 25 proc. w porównaniu do protiokonazolu;
- szerokie spektrum zwalczanych gatunków patogenicznych grzybów wynikające ze zmiennej struktury przestrzennej tego związku chemicznego, przez co jest zdolna trwale się łączyć z rozlicznymi enzymami blokując ich działanie;
- niezwykle długi okres działania ochronnego sięgający w odniesieniu do niektórych sprawców chorób nawet 50 dni jak np. wobec Mycosphaerella graminicola grzyba wywołującego septoriozę paskowaną liści.

 

×