Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Tuczniki tanieją. Czy ceny wzrosną przed świętami?

Autor:

Dodano:

W ostatnich tygodniach obserwujemy niewielki spadek cen żywca wieprzowego. Możliwe jednak, że obniżki są tylko chwilowe, a najbliższe tygodnie przyniosą ponowny wzrost cen tuczników.

Ostatnie tygodnie przyniosły w naszym kraju delikatny spadek cen trzody chlewnej. Jak wynika z sondy przeprowadzanej przez naszą redakcję, w porównaniu z końcem października ceny półtusz w klasie E skurczyły się o 4 grosze, zaś świń w wadze żywej o 2 grosze. Obecnie za żywiec wieprzowy krajowe skupy płacą przeciętnie 5,58 zł netto za kilogram, zaś za tuczniki w klasie E – 7,16 zł netto za kilogram.

Sytuacja w krajowych skupach nie pokrywa się z rynkami zachodnimi. O ile w Niemczech od wielu tygodni na rynku obserwujemy stabilizację, to u innych wiodących zachodnich producentów od dłuższego czasu ceny stopniowo wzrastają. Dotyczy to między innymi rynku duńskiego i holenderskiego. Na szczęście nic nie zapowiada większego pogorszenia koniunktury na rynku: jak czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, okres przedświąteczny może być czasem podwyżek cen. Ma się to odbyć głównie za sprawą wyższego zapotrzebowania na wieprzowiny ze strony rynku chińskiego: na koniec stycznia przypadają w tym kraju obchody Nowego Roku, które tradycyjnie wiążą się z wzmożonym zapotrzebowaniem na wieprzowinę. Tym samym już wkrótce w całej Unii Europejskiej da się prawdopodobnie odczuć wyższy popyt na ten gatunek mięsa.

Być może zapowiedzią podwyżek było wczorajsze notowanie niemieckiej „małej giełdy”, które zakończyło się wynikiem tylko o 1 eurocent niższym od historycznego maksimum (1,94 euro). O tym czy była to zapowiedź wzrostu cen przekonamy się już za kilka godzin, po ogłoszeniu wyników notowania giełdy VEZG.

×