Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Prezydent Duda: rolnictwo to nasza marka eksportowa

Autor:

Dodano:

- Rolnictwo to nasza marka eksportowa; nasz główny cel to by dopłaty dla polskich rolników sięgnęły przynajmniej średniej w UE - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami rolniczej gminy Proszowice w Małopolsce. Podkreślił, że rolnicy zapewniają Polsce bezpieczeństwo żywnościowe.

Podczas wieczornego wystąpienia prezydent Duda nawiązywał do tematyki rolnictwa wskazując, że dzisiaj dzięki trudowi polskich rolników, rolnictwo jest "ogromnym segmentem polskiej gospodarki". - Daje ogromny wkład w polskie PKB, jest naszą marką eksportową, ale przede wszystkim to właśnie polscy rolnicy dzięki swojej pracy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe - mówił prezydent.

Odniósł się też do nowej obsady stanowisk w UE i tego, że Polsce przypadła teka komisarza ds. rolnictwa, którą będzie pełnił Janusz Wojciechowski.

Jak mówił prezydent, kiedy przed decyzjami dotyczącymi obsady stanowisk w instytucjach unijnych dyskutował z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, o który dział się ubiegać w KE "jedno było pewne, że chcemy dla Polski działu, który rzeczywiście się liczy, który jest ważny, decyduje o rozwoju, który ma istotne znaczenie w skali ogólnoeuropejskiej".

- Myśleliśmy o energetyce, o różnych innych elementach, ale wtedy pojawiła się ta myśl: rolnictwo, postawmy na rolnictwo, ono jest tak dynamiczne w ostatnim czasie - dodał.

Odnosząc się do osoby Wojciechowskiego prezydent stwierdził, że jest on najlepszym w Polsce fachowcem do spraw rolnictwa. - Janusz jest wielkim patriotą i doskonale rozumie problemy polskich rolników - mówił prezydent Duda.

- Kiedy się spotkaliśmy, powiedział do mnie tak: jedna rzecz jest najważniejsza i o tą najważniejszą rzecz musimy walczyć, po to, żeby dopłaty dla polskich rolników sięgnęły przynajmniej średniej w Unii Europejskiej. To jest nasz główny, zasadniczy cel - oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent nawiązując do informacji przekazanych podczas spotkania przez burmistrza Proszowic Grzegorza Cichego, że tamtejsi rolnicy są małopolskimi liderami w pozyskiwaniu unijnych dotacji i zakupu nowoczesnego sprzętu rolnego, podziękował im za "uczestniczenie w zmianach, którym dziś podlega Rzeczpospolita.

Andrzej Duda podziękował też mieszkańcom ziemi proszowickiej za liczny udział w wyborach, najpierw do europarlamentu, a potem Sejmu i Senatu. - Frekwencja w dwóch ostatnich wyborach pokazuje, że demokracja w Polsce działa - podkreślił prezydent i dodał: "Jestem państwu ogromnie wdzięczny i proszę o jeszcze".

Prezydent stwierdził, że zarówno ponad 40 proc. frekwencji w wyborach do PE i 62 proc. w wyborach parlamentarnych to wielki sukces. - To jest dla mnie znak, że dojrzewamy do demokracji. To jest dla mnie znak, że Polacy rozumieją, że decydują o swoim losie poprzez głosowanie w wyborach, że w zależności od tego kogo wybiorą, taką będą mieli Polskę - mówił. - To jest właśnie sedno i istota demokracji - dodał.

Wybory - zdaniem Andrzeja Dudy - "to był piękny pokaz obywatelskości, piękny pokaz tego, że demokracja w Polsce działa, że obywatele ją rozumieją i że jest ona szanowana".

Prezydent zaapelował do mieszkańców Proszowic o liczny udział także w przyszłych wyborach - prezydenckich, samorządowych i następne parlamentarnych.

Mówiąc o nowym rządzie Andrzej Duda wyraził nadzieję na dobrą kontynuację tego, co było do tej pory. - Ja, jak państwo wiecie, szedłem kiedyś razem z nimi w kampanii wyborczej, razem z tymi, którzy dzisiaj stanowią większość parlamentarną. To są koledzy, z którymi byłem w tym samym ugrupowaniu politycznym. Szliśmy z jednym, wspólnym programem - podkreślił.

Prezydent wyraził satysfakcję, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego "w ogromnej części" zrealizował ten program w warstwie socjalnej, w warstwie pomocy rodzinie, która była ogromnie potrzebna. - Dzisiaj ta pomoc jest. Mam nadzieję, że nie tylko będzie ona dalej realizowana - bo tego jestem pewien - ale mam nadzieję, że będziemy mogli także rozszerzać ten zakres działań, który ja nazywam budowaniem państwa o prawdziwie społecznej gospodarce rynkowej - mówił Andrzej Duda.

Prezydent zapowiedział, że chciałby tę politykę, która jest realizowana od ponad czterech lat kontynuować. - Bardzo mi na tym zależy, proszę państwa o wsparcie. Bez tego wsparcia będzie to bardzo trudne, z państwa wsparciem wszystko się uda. Niech żyje Polska - zakończył prezydent.

×