Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Główny Lekarz Weterynarii potwierdza pierwszy przypadek ASF na zachodzie Polski [Aktualizacja]

Autor:

Dodano:

Potwierdzają się niestety wczorajsze informacje na temat wystąpienia pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń na zachodzie Polski. Choroba wystąpiła w powiecie wschowskim, kilkanaście kilometrów od granicy województwa wielkopolskiego.

Potwierdzają się niestety wczorajsze doniesienia odnośnie wystąpienia afrykańskiego pomoru świń na zachodzie kraju.

>>> Czytaj więcej: ASF na zachodzie Polski - zagrożone zagłębie produkcji świń

Przed chwilą komunikat w tej sprawie wydał Główny Inspektorat Weterynarii. Obecność wirusa potwierdzono w tkankach samicy dzika potrąconej w wypadku komunikacyjnym, znalezionej w powiecie wschowskim w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 325 (Sława – Nowa Sól).

„Uzyskanie dodatnich wyników badania w województwie lubuskim świadczy o odosobnionym przypadku wystąpienia tej choroby u dzików, bez możliwości powiązania epidemiologicznego i geograficznego z dotychczas notowanymi przypadkami ASF na terytorium Polski. Odległość miejsca stwierdzenia ASF w woj. lubuskim od miejsc występowania tej choroby w populacji dzików oraz ognisk u świń wynosi ponad 300 km” – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Wystąpienie afrykańskiego pomoru świń w tym regionie kraju to najgorsze co mogło nas obecnie spotkać. Wprawdzie województwo lubuskie samo w sobie nie należy do liderów w produkcji trzody chlewnej (według danych GUS z połowy zeszłego roku, region ten z pogłowiem świń rzędu 165 tys. sztuk zajmował pod tym względem przedostatnie miejsce w kraju), to tuż za granicą powiatu wschowskiego - kilkanaście kilometrów od miejsca wykrycia ostatniego przypadku choroby zaczyna się obszar o dużym zagęszczeniu podmiotów wyspecjalizowanych w produkcji trzody chlewnej. Województwo wielkopolskie odpowiedzialne jest bowiem za produkcję ponad 1/3 wszystkich świń w kraju, z czego znaczna część przypada właśnie na południową część tego regionu – powiaty leszczyński, rawicki, gostyński, kościański czy krotoszyński, czyli obszary położone w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia ostatniego przypadku ASF. Część tych obszarów wkrótce zostanie objętych strefą czerwoną, co wiąże się z nałożeniem na gospodarstwa szeregu ograniczeń związanych z przemieszczaniem zwierząt.

Jednocześnie przypadek ASF znaleziony w tej części kraju stanowi realne zagrożenie dla naszych zachodnich sąsiadów. Chorego dzika znaleziono w odległości niewiele ponad 100 km od niemieckiej granicy, ewentualne przedostanie się wirusa do tego kraju może przynieść trudne do przewidzenia konsekwencje ekonomiczne. Niemcy są bowiem dużym eksporterem wieprzowiny na rynki zewnętrzne, blokada eksportu jaka nastąpić mogłaby po wykryciu w tym kraju afrykańskiego pomoru świń doprowadzi prawdopodobnie do gigantycznej nadpodaży wieprzowiny na unijnym rynku i trudnego do oszacowania spadku cen. 

Aktualizacja:

Zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego powołanego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Wkrótce p.o. Wojewody Lubuskiego Wojciech Perczak wyda decyzję o wyznaczeniu obszaru skażonego w promieniu 5 km od miejsca znalezienia zakażonego dzika. Jak poinformowała nas rzecznik prasowy Wojewody Aleksandra Chmielińska - Ciepły, w obszarze tym nie ma na chwilę obecną gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Najbliższe większe skupisko gospodarstw trzodowych znajduje się w okolicach miasta Sława (ok. 10 km od miejsca znalezienia chorego dzika.

Jak informuje "Gazeta Lubuska",  w dniu jutrzejszym strażacy ochotnicy będą przeczesywać lasy w poszukiwaniu martwych dzików. Udział w akcji zapowiedzieli m.in. ochotnicy z Tarnowa Jeziernego, Sławy i Wschowy.

 

 

×