Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemcy: Kolejny rekord cen tuczników. Czy pęknie bariera 2 euro za kilogram?

Autor:

Dodano:

Drugi tydzień z rzędu ceny w niemieckich rzeźniach biją historyczne rekordy. Przynajmniej do najbliższej środy u naszych zachodnich sąsiadów obowiązywać będzie stawka 1,95 euro za kilogram

Już tylko 5 eurocentów dzieli nas od tego, by niemieckie ceny trzody chlewnej pokonały nieosiągalną do niedawna barierę 2 euro za kilogram półtuszy w wadze bitej ciepłej. Po wczorajszej podwyżce ceny podskoczyły do rekordowego poziomu 1,95 euro za kilogram, co w przeliczeniu na naszą walutę (wg. kursu z dnia wczorajszego) daje stawkę rzędu 8,35 złotych za kilogram.

W krajowych skupach niestety daleko do takiego poziomu. Mimo to, również u nas da się ostatnio zaobserwować wzrost cen. Po zeszłotygodniowych podwyżkach żywiec wieprzowy podrożał przeciętnie o 6 groszy (do poziomu 5,64 zł netto za kilogram), zaś półtusze w klasie E o 12 groszy (7,28 zł netto za kilogram). Wczorajsze podwyżki przełożyć się powinny na wyraźny wzrost cen.

Czy wkrótce niemieckie ceny pokonają symboliczną barierę 2 euro za kilogram? Tego nie możemy być pewni. Z jednej strony koniunktura na rynku wciąż się nakręca, jednak brak podwyżek na wtorkowej "małej giełdy" może być zapowiedzią krótszej lub dłuższej stabilizacji.

×