Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zamiast preparatów medycznych był czysty spirytus

Autor:

Dodano:

Nielegalny transport alkoholu wartego 280 tys. zł zatrzymały przy południowej granicy kraju polskie służby skarbowe.

Małopolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali transport 16 pojemników mauser o pojemności 1000 litrów każdy, wypełnionych nieskażonym alkoholem etylowym.
Jak poinformowało KAS, do zatrzymania doszło na drodze krajowej nr 7 w Chyżnem (woj. małopolskie). Zbiorniki jechały na naczepie tira na litewskich numerach rejestracyjnych. Według dokumentów przewozowych w zbiornikach miały znajdować się preparaty żelowe wykorzystywane w medycynie. Funkcjonariusze KAS pobrali jednak próbki substancji. Wyniki badań w Centralnym Laboratorium Celno-Skarbowym Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego jednoznacznie wykazały, że kontrolowany towar to alkohol etylowy nieskażony. Zabezpieczono 16 tys. litrów czystego spirytusu o zawartości etanolu na poziomie 94,5 proc.


Jak wnioskuje KAS, niewłaściwa taryfikacja towaru mogła mieć na celu ominięcie obowiązku zgłoszenia przewożonej przesyłki w systemie SENT. „Zgodnie z przepisami ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, przewóz przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej takich towarów podlega monitorowaniu. Kierowca był zobowiązany posiadać numer referencyjny SENT. Funkcjonariusze nałożyli na kierowcę mandat karny w wysokości 5 tys. zł, natomiast od przewoźnika pobrana została kaucja wysokości 20 tys. zł.” – czytamy w oficjalnym komunikacie.


Ładunek spirytusu został zabezpieczony i zatrzymany do dalszego postępowania. Ma ono wyjaśnić przeznaczenie towaru oraz sprawdzić, czy zostały dopełnione obowiązki podatkowe. Wartość zatrzymanego alkoholu oszacowano na 280 tys. zł. Ewentualne straty Skarbu Państwa w przypadku nielegalnego wprowadzenia alkoholu na polski rynek przekraczają kwotę 1 miliona złotych.

×