Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rolnicy wychodzą na drogi – strajk ostrzegawczy AGROunii

Autor:

Dodano:

AGROunia zapowiedziała na dziś drogowe protesty w kilku regionach kraju. Rolnicy domagają się skuteczniejszego zwalczania ASF, zablokowania nadmiernego importu żywności oraz reformy gospodarki łowieckiej.

Według wczorajszych zapowiedzi rolnicy wyjadą lub wyjdą dziś na drogi w Wielkopolsce, a także w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, podkarpackim, lubelskim i opolskim. Najwięcej protestów zaplanowano w woj. wielkopolskim, gdzie wraz z zagrożeniem ASF z woj. lubuskiego rośnie niezadowolenie, niepokój i determinacja producentów trzody.

Protesty mogą przybierać różnoraką formę – pieszych przemarszów, traktorowych przejazdów, blokowania przejść dla pieszych czy pikiet. Jak czytamy w opublikowanej przez AGROunię petycji, rolnicy domagają się przede wszystkim skuteczniejszego zwalczania afrykańskiego pomoru świń - szybkiego ostrzału dzików oraz usprawnienia działań odpowiedzialnych instytucji i służb. Kolejna grupa postulatów dotyczy reformy modelu gospodarki łowieckiej i Prawa łowieckiego. Żądania obejmują m.in.: profesjonalizację myślistwa i doprowadzenie do sprawiedliwego szacowania szkód łowieckich. Trzecia część postulatów sprowadza się do walki z niekontrolowanym ilościowo i jakościowo importem produktów rolnych ze Wschodu i z Zachodu oraz monopolem zachodnich sieci handlowych.

Najwięcej akcji zaplanowano w Wielkopolsce. W miejscowości Marchwacz, w powiecie kaliskim, rolnicy blokować mają drogę krajową nr 12, w Nowym Mieście nad Wartą - krajową „jedenastkę” i tę samą trasę w miejscowości Szczury, w powiecie ostrowskim. Akcje protestacyjne mają się też odbyć w Obornikach, Krzywiniu, powiatach: szamotulskim i pleszewskim. Rolnicy z powiatów kościańskiego i grodziskiego pojawić się mają na drodze krajowej nr 5.

W woj. kujawsko-pomorskim protest zapowiedziano w miejscowości Żygląd, w powiecie chełmińskim. W woj. łódzkim w Błaszkach pod Sieradzem oraz w gminie Chąśno, w powiecie łowickim. Na Podkarpaciu protesty planowano w rejonie Radymna, na Lubelszczyźnie w Radzyniu Podlaskim, w woj. opolskim na drodze krajowej nr 11 pod Olesnem.

×