Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

KZP-PTCh: Tuczniki w Lubuskiem tańsze o kilkadziesiąt groszy

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 25-11-2019 11:10

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, ze względu na włączenie części województwa lubuskiego do stref ASF, ceny tuczników w tym regionie spadły o kilkadziesiąt groszy.

W cotygodniowym komunikacie Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej podsumował aktualną sytuacja na krajowym i światowym rynku żywca wieprzowego. Uwagę zwracają przede wszystkim cenowe zawirowania na jakie narażeni są producenci żywca wieprzowego z województwa lubelskiego. Po objęciu tego regionu strefami ASF ceny skupu tuczników spadły tam o kilkadziesiąt groszy w porównaniu do ceny rynkowej.

Na europejskich rynkach sytuacja jest zróżnicowana: na części z nich (Francja, Dania) obserwujemy w ostatnim czasie stabilizację cen. W Niemczech z kolei ze względu na duży eksport do Chin, ceny w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosły o 10 eurocentów do rekordowego poziomu 1,95 euro za kilogram. Podwyżka ta przełożyła się wprawdzie na wzrost cen również u polskich przetwórców, ale w porównaniu z ceną niemiecką wciąż jest ona średnio o 10 eurocentów niższa.

 

×