Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Australia: Pożary i susza niszczą pola uprawne i pastwiska

Autor:

Dodano:

Pożary szaleją we wschodniej Australii od tygodni, niszcząc pola uprawne i pastwiska. Zwykle czas pożarów buszu w Australii związany z falą grudniowych upałów - w tym roku zaczął się już w październiku.

Płomienie niszczą także duże części zbiorów zbóż w dotkniętych regionach. Według doniesień lokalnych mediów co najmniej 850 000 hektarów ziemi rolnej zostało zniszczonych przez pożar. Oznacza to, że zbiory będą jeszcze mniejsze niż  z powodu suszy w 2018 r., kiedy największy eksporter zbóż na półkuli południowej po raz pierwszy od dłuższego czasu musiał importować zboże. Trzeba będzie to powtórzyć w tym sezonie - tylko w znacznie większym stopniu.

Zbiór zbóż rozpoczyna się w Australii - w zależności od regionu - w listopadzie i może trwać do stycznia. W tym roku, jeśli to możliwe, żniwa powinny rozpocząć się wcześniej, aby uratować plony przed płomieniami i ekstremalną suszą.

Kilka tygodni temu australijski oddział Rabobank opublikował katastroficzne perspektywy zbiorów. Były one znacznie poniżej słabej prognozy australijskiego urzędu rolniczego ABARES z września - a także poniżej wyjątkowo słabego wyniku z poprzedniego roku, wynoszącego zaledwie 30,4 mln ton ziarna ozimego.

Analitycy Rabobank przewidują, że zbiory zbóż ozimych w Australii mogą w tym roku spaść do zaledwie 27,7 miliona ton. To byłaby najmniejsza wielkość produkcji od dziesięcioleci. Ponadto prognoza Rabobank jest o około 6 milionów ton niższa niż ostatnia oficjalna prognoza ABARES na poziomie 33,9 miliona ton. Jednak ta pochodzi z września i zostanie zaktualizowane na początku grudnia.

Najważniejszą uprawą eksportową Australijczyków jest pszenica. Rabobank szacuje zbiory na 15,8 miliona ton. Byłoby to nie tylko o 3,3 miliona ton mniej niż w ostatniej oficjalnej prognozie ABARES, ale także o 1,5 miliona ton mniej niż w roku suszy w 2018 roku. Wpływ tej nieurodzaju na eksport i ceny w Australii, a także na przepływy handlu międzynarodowego byłby poważny.

W ubiegłym sezonie Australia straciła już znaczący udział w ważnych rynkach eksportowych, takich jak Indonezja i Chiny. Eksporterzy z Morza Czarnego i Argentyny zdobyli w tych krajach przyczółki i prawdopodobnie będą dalej umacniać swoją pozycję.

×