Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

PE: Wojciechowski: unijny budżet na rolnictwo powinien być silniejszy

Autor:

Dodano:

- Będę robił wszystko, aby unijny budżet na rolnictwo był silniejszy, wspólna polityka bardziej przyjazna dla rolników, a samo rolnictwo bardziej przyjazne dla środowiska i klimatu - powiedział dziennikarzom w PE w Strasburgu unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

W środę w głosowaniu w Strasburgu Parlament Europejski poparł Komisję Europejską pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Oznacza to, że nowa KE będzie mogła rozpocząć pracę 1 grudnia. W głosowaniu 461 europosłów było za, 157 przeciw, a 89 wstrzymało się od głosu.

Wojciechowski powiedział po głosowaniu, że cieszy go wynik głosowania, w którym poparcie dla KE było wysokie. - To wielki sukces przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Komisja będzie mogła realizować swój program z silnym mandatem - podkreślił.

Wśród swoich pierwszy zadań wymienił kontynuowanie prac związanych z reformą Wspólnej Polityki Rolnej. - To jest kluczowy moment całej reformy. Nie będę ustawał w wysiłkach, aby uzyskać jak najkorzystniejszy budżet na Wspólna Politykę Rolną" - powiedział.

Wskazał, że wyzwaniem będzie też kwestia wyrównania poziomu dopłat między państwami członkowskimi. Zaznaczył, że zamierza robić wszystko, aby Wspólna Polityka Rolna była bardziej przyjazna dla rolników, a samo rolnictwo było bardziej przyjazne dla środowiska i klimatu.

Pytany, jakie ma oczekiwania co do pracy z wiceszefem KE odpowiedzialnym za klimat Fransem Timmermansem, odparł, że liczy na konstruktywną współpracę. - Polityka klimatyczna może być dobra dla rolnictwa. Moim zadaniem jest zaproponowanie takich rozwiązań, współpraca przy tworzenia planów strategicznych państw członkowskich tak, aby pogodzić interes rolnika z działaniami proklimatycznymi. To jest możliwe. Zwłaszcza takie kraje jak Polska mogą na tym skorzystać - wskazał.

Powiedział, że zamierza też przekonywać do tego, aby budżet na rolnictwo był silniejszy. - To jest kwestia oczywiście zgody państw członkowskich. Będę robił wszystko, aby to osiągnąć - podsumował.

×