Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowy szczyt notowań pszenicy na MATIF

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się w mieszanych nastrojach. Potaniały zboża na CBoT i podrożały na Matif , a pszenica wyznaczyła nowy prawie pięciomiesięczny szczyt notowań.

Sytuacja na europejskim rynku pszenicy robi się coraz ciekawsza. Drożejąca pszenica na rynku Basenu Morza Czarnego „wymusza” wzrost cen na rynku unijnym (MATIF).

Pszenica na MATIF w kontrakcie z dostawą w grudniu wczoraj podrożała o 0,3 proc. i kosztowała 182,00 euro/t (783 zł/t) i jest o 8,8 proc. tańsza niż przed rokiem o tej porze., ale osiągnięta wczoraj cena jest najwyższa od 28 czerwca br. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie styczniowym wzrosła o 0,3 proc. i wyniosła 165,75 euro/t (713 zł/t), a przez ostatni rok spadła o 4,6 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie grudniowym potaniała wczoraj o 0,1 proc. i kosztowała 194,83 USD/t. W ujęciu r/r amerykańska pszenica jest droższa o 6,5 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago obniżyła się o 0,8 proc. i kosztowała 144,68 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 3,1 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,28 proc. (182,00 euro/t - 783 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,14 proc. (194,83 USD/t - 761 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 0,30 proc. (165,75 euro/t - 713 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,81 proc. (144,68 USD/t - 565 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×