Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Holandia: Rolnicy chcą wprowadzenia własnego planu azotowego

Autor:

Dodano:

W Holandii rolnicy opracowali własny plan redukcji emisji azotu. Mówią, że nie ma zbyt wiele miejsca na negocjacje. Według holenderskiego dziennika "De Volkskrant", rolnictwo w Holandii odpowiada za 46 procent emisji azotu.

Aby wdrożyć plan, rolnicy żądają od rządu 2,9 miliarda euro. Plan został opracowany przez Landbouw Collectief, nową koalicję trzynastu różnych stowarzyszeń rolniczych i grup protestacyjnych.

Plan zawiera praktyczne mające na celu zmniejszenie emisji azotu, takie jak: stosowanie mniej bogatej w białko paszy dla krów, więcej wypasu i zmienione nawożenie.

- „Przestrzeń azotowa” uwolniona przez redukcję emisji z rolnictwa nie powinna być wykorzystywana przez firmy spoza sektora rolnego - mówi Aalt Dijkhuizen, prezes kolektywu rolników.

Rolnicy sugerują leasing azotu po cenach rynkowych do innych sektorów. Zdaniem rolników udział w programie redukcji azotu musi być dobrowolny.

Rolnicy również nie chcą ograniczać swojej działalności, redukując liczbę zwierząt. Nie chcą też wpływu redukcji na istniejące prawa i zezwolenia.

Kolektyw rolników proponuje uruchomienie funduszu w wysokości 2,9 miliarda euro na następne pięć lat. Muszą to być ośrodki, które nie będą pozyskiwane kosztem zasobów już dostępnych dla rolnictwa. Pierwsze 500 mln euro z nich powinno być dostępna w krótkim czasie.

Rolnicy domagają się również, aby rząd i prowincje stosowały spójną politykę i aby nie przeceniać obszarów przyrodniczych w Holandii. Nie powinny być one chronione w opinii rolników za wszelką cenę. Rolnicy opowiadają się również za podniesieniem progów emisji azotu, aby dać rolnikom i innym sektorom większe pole manewru.

W ubiegłym tygodniu holenderski gabinet przedstawił już szereg środków nadzwyczajnych, aby wyjść z kryzysu azotowego. Obejmowało to między innymi zmniejszenie maksymalnej prędkości na autostradach.

Ponadto rząd pracuje nad długoterminową polityką, w tym rolną, informuje dziennik de Volkskrant. Minister rolnictwa, która otrzymała propozycje rolników, obiecała dobrze je przestudiować i szybko porozmawiać z rolnikami.

Tłem propozycji rolników jest rządowy pakiet antyazotowy. Gabinet został zmuszony przez najwyższy sąd administracyjny do podjęcia działań w celu ograniczenia emisji azotu. W przeciwnym razie prawie nie da się zbudować, a rolnictwo skurczy się.

Rządowy plan obejmuje: ograniczenie ograniczenia prędkości do 100 km/h na wszystkich autostradach. Gabinet uważa jednak, że największe oszczędności azotu można osiągnąć, jeśli rolnicy skarmią mniej białka. Według eksperta rządowego krowy spożywające 10 proc. mniej białka produkują do 15 proc. mniej amoniaku (azotu). Gdyby wszyscy rolnicy w pełni współpracowali, dzięki paszy dla zwierząt o niskiej zawartości białka można by zaoszczędzić trzykrotnie więcej azotu niż przez zmniejszenie prędkości maksymalnej.

Minister rolnictwa chce również zbadać, czy status ochronny mniejszych obszarów chronionych  można cofnąć, jeżeli są one „strukturalnie słabe i słabe ze względu na swoją wielkość i lokalizację. Holandia musi jednak uzyskać na to zgodę Brukseli.

×