Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Chiny: Nastąpiło odwrócenie trendu w epidemii ASF?

Autor:

Dodano:

Stado loch hodowlanych w Chinach ponownie rośnie. Czy to zwrot w epidemii ASF?

Według raportu chińskiego ministerstwa rolnictwa jest to pierwszy wzrost populacji loch od 19 miesięcy. Pogłowie trzody chlewnej w dużych gospodarstwach wzrosło nawet o 5 procent.

Jednak jak uważają obserwatorzy, ryzyko ponownego wystąpienia epidemii ASF wzrasta wraz z ożywieniem produkcji. Według oficjalnych chińskich danych pogłowie loch hodowlanych wzrosło w październiku o 0,6 procent, po raz pierwszy od kwietnia 2018 r. Chińczycy oczekują, zatem, że po niszczycielskim działaniu afrykańskiego pomoru świń produkcja świń może wkrótce wzrosnąć.

Epidemia zdziesiątkowała ogromną populację świń w tym kraju obniżając ją o ponad 40 procent. Wywołało to dramatyczny wzrost cen wieprzowiny i żywności w Chinach.

Pogłowie świń skurczyło się w październiku tylko o 0,6 procent, po spadku o 3 procent we wrześniu. W październiku nie było spadku w stosunku do poprzedniego roku.

We wrześniu, według oficjalnych danych, chińska populacja świń była, o co najmniej 41 procent mniejsza niż przed rokiem. Podczas gdy niektórzy analitycy opisywali oficjalne dane, jako zbyt niskie, dane chińskiego ministerstwa rolnictwa pokazują, że liczba świń w porównaniu z poprzednim rokiem spadła o około 175 milionów.

Holenderski Rabobank spodziewa się w swojej najnowszej prognozie, że stado świń może być o 55 procent mniejsze do końca tego roku. Inni analitycy uważają nawet, że spadek - z powodu nowych epidemii - będzie jeszcze większy.

Mówi się, że tej zimy ryzyko wybuchu choroby na północnym wschodzie Chin ponownie wzrosło, ponieważ temperatury spadły poniżej zera. A zapobieganie chorobie wymaga zachowania wysokiego poziomu higieny przy użyciu gorącej wody i środków dezynfekujących.

Chiny wprawdzie opracowują szczepionkę przeciwko ASF, ale przedstawiciel ministerstwa twierdzi, że najbardziej zaawansowany produkt jest wciąż w fazie badań przedklinicznych.

Ponadregionalny transport żywych świń może również prowadzić do nowych zagrożeń w całym kraju. Chiny osiągają szczyt sezonowego zapotrzebowania na wieprzowinę w nadchodzące święta, a większe dostawy prawdopodobnie trafią do regionów o wysokim spożyciu. To zwiększa ryzyko. Kontynuacja ożywienia produkcji świń może również zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia ognisk choroby.

Chińskie ministerstwo rolnictwa uruchomiło system nagród, oferujący demaskatorom do 10 000 juanów (1 420 dolarów amerykańskich) za zgłaszanie przypadków zapobiegania i kontroli choroby.

Ministerstwo spodziewa się ożywienia wzrostu pogłowia trzody chlewnej do końca tego roku. Pekin postawił sobie za cel do końca 2020 roku zwiększenie produkcji trzody chlewnej do 80 procent normalnego poziomu.

W 13 000 dużych gospodarstw w kraju, w których rocznie produkuje się ponad 5000 świń, w październiku odnotowano nawet 4,7-procentowy wzrost pogłowia loch w porównaniu z poprzednim miesiącem, podczas gdy liczba świń wzrosła o 0,5 procent.

Ministerstwo planuje również przeprowadzić inspekcję rzeźni w całym kraju, aby uzyskać pełny obraz populacji świń.

×